Moravský pohár 2016

07.09.2016 | Autor článku: Douša Ladislav

Přečteno 434x

Po přestupu do KLoM Brandýs nad Labem jsem stanul před nelehkým úkolem rozhodnout se, které akci dát 30. dubna 2016 přednost. Nabízela se účast na klubovém memoriálu na Gradu, kde bych možná posloužil jako rozhodčí a pomocník při bourání trati (příjezd 29. dubna a její stavba kvůli návštěvě píseckého divadla ve večerních hodinách nepřicházely v úvahu), ale jinak model při svém zaměření na plachetnice nepoložil na vodu, anebo jsem mohl vyrazit do Sedlejova na úvodní soutěž Moravského poháru 2016, kde krom funkce rozhodčího ukojím též soutěživé vlohy s plachetnicí třídy Footy. Po konzultaci s Karlem Majerem jsem zvolil druhou variantu.

I tak jsem si moc nepomohl, neboť soutěž byla dvoudenní a já musel v sobotním pozdním odpoledni vyrazit zase k domovu kvůli účasti na rodinné akci. Osmé místo z jedenácti přihlášených bych raději přešel mlčením.

Jako rozhodčí F4A (bodované makety se na Moravském poháru nejezdí) jsem byl svědkem jak jízd úplných začátečníků, kteří den dva před soutěží dobarvili model, tak letitých harcovníků. Dobrou zprávou je, že se zatím vedoucím zapojených kroužků daří oslovovat další malé žáky, když ti starší odrostou. Však právě pro ně DDM Třešť akci pořádá, senioři jsou tam trochu navíc.

Podobná situace se konala o víkendu 14. až 15. května na nádrži Palava v Blansku. Zde jsem po letech před rodinou upřednostnil modeláře, jelikož jsem svou účast KLoM Blansko již dlouho sliboval. Díky celovíkendové účasti jsem měl na poli plachetnic Footy větší naději, ale moc jsem ji neproměnil. Desáté místo z třinácti startujících není žádné terno.

Jako rozhodčí F4A jsem si tentokráte užil zábavy dosyta. Kolikrát člověk uvidí vyplout lodní model i se stojánkem, jako to udělal Jindřich Potůček a kolikrát se poštěstí pískat jízdu Ivana Grni? Ten sice vyrazil hlavně jako doprovod svého vnuka, ale jen tak mimochodem si s maketou mezi nemaketami vyjel osmé místo z třiadvaceti juniorů a seniorů. Na rozdíl od seriálu MiČR NS se na Moravském poháru ve většině tříd dělí věkové skupiny na žáky do 15 let a zbytek.

S ohledem na to, že kancelář pořadatelů byla na opačné straně vodní plochy a že i z jednoho startoviště na druhé bylo špatně slyšet, probíhalo vyvolávání soutěžících a domluva na obsazených kanálech pomocí vysílaček. Část dne zcela bezproblémově, než se nám do toho začala míchat jiná skupina, která zřejmě hrála nějakou bojovku v nedalekém lese. Najednou se z vysílačky začaly ozývat hlášky typu: „Červená Karkulka volá Taťku Šmoulu, honí jí Sněhurka.“ Netrvalo dlouho a váleli jsme se na mole všichni smíchy.

Krásné bylo sledovat EX-500, pro které byla vyhrazena část s mělkou vodou. Ačkoli vítr v daném místě nefoukal, samotná prohřívající se voda dělala s neřízenými modely divy. Jeden nechala projet, jiný odkopla bokem.

Další soutěž v Dolním Žlebu u Šternberka jsem z důvodu termínové kolize vynechal a zavítal na Moravský pohár až první víkend v září, a to do Třebíče. Opět šlo o nelehkou volbu, jelikož se konaly jak tradiční soutěže v Jablonci nad Nisou a v Ledenicích, tak i méně tradiční v Lánech. Jenže pocit, že při absolvování třetí soutěže se s Footy přiblížím k lepšímu místu v celkovém pořadí, byl silnější. Navíc jsme pořadatelům spolu s Bohoušem Bubeníkem vytrhli trn z paty, kdy se o startoviště F4A nemuseli prakticky starat. Sehnat člověka, který zná pravidla pro F4A a nemá na soutěžích Moravského poháru na krku bandu děcek z kroužku, je takřka sci-fi.

Co se uživatelské přívětivosti týče je molo v Třebíči pro celodenní pobyt nejméně vhodné. Zatímco v Blansku šlo přímo nad molem postavit stan proti slunci (pořadatelům z KLoM Blanska budiž za tento nápad velký dík) a v Sedlejově alespoň odpoledne praží do zad, v Třebíči svítí slunce od rána do večera nepříjemně do očí a podmínky pro postavení stanu jsou komplikovanější (ale šlo by to). A že bylo teplo.

To je však jen detail. Daleko horší je konstrukce doku, která byla kvůli mělčině podložena a nad palety nepříjemně vyčnívala. Že se nikdo v zápalu soutěžního boje zakopnutím nepřizabil, přičítám zázraku. Sám za sebe jsem bojoval též s tím, že mi tu a tam bota uvízla v paletě, když jsem nešikovně šlápl na spáru. Při větrných poryvech se občas hnula celá trať, což při nájezdu na couvání nepotěší, ale vždy se po chvilce ochotně vrátila na své místo. Méně zdatným soutěžícím by kvůli blízkému rákosí příliš nešlo dokovat zleva. Naštestí po většinu času panovalo v prostoru doku bezvětří, při kterém bylo prakticky jedno, odkud model připluje. Pokud si to zde přečte některý z pořadatelů z RC klubu SIG.N.A.L. Třebíč, nechť to nebere jako kritiku, nýbrž jako pár rad, co by se ještě dalo zlepšit.

Přestože panovalo takřka ideální počasí, poroučel se na trojúhelníku ke dnu jeden model. Sebastián Walenta svého Olafa po chvilce vylovil sám, ovšem zbrusu nová třinecká EX-500 po své třetí jízdě na dně zůstala, když nezvládla kontakt se svodidlem za soutěžní tratí.
Při vyhlašování výsledků se v F4A starších nad 15 let přihodila nevídaná věc, kdy stupně vítězů ovládli rychlíkáři (od modelů Mini Eco). V Moravském poháru na specializaci nesejde. Soutěžící si musí pouze vybrat, zda upřednostní plachetnice Footy, anebo právě jízdu s rychlými modely sekce M. To jsou totiž jediné dvě třídy, které se časově kryjí (však také Footy byly na program zařazeny pro ty, kterým několika minutové kroužení s jednobarevnými modely nic neříká, ev. jej finančně neutáhnou).

A jak jsme s Bohoušem za KLoM Brandýs nad Labem dopadli? V průběžných výsledcích je v F4A Bohouš na 18. místě z 30 hned za Ivanem Grňou (v Třebíči dojel devátý), ve Footy si díky jedné soutěži za sedmé místo připsal průběžné 16. z 20 a moje maličkost po vybojování druhého místa poskočila na průběžné sedmé. Po poslední soutěži v Třinci, které se nezúčastníme, zřejmě o několik příček sestoupíme. Ale to je jedno, nejde o žádnou nominaci do repre, kde by bylo nutné se hnát za každým bodem. Vždyť Moravský pohár na Navigu napojen není a právě proto na něm bývá tak dobře.

Více o celém seriálu najdete na webu pořadatelů:
http://www.moravskypohar.cz
Galerie:

Fotografie z akcí Moravského poháru 2016 v Sedlejově, Blansku a Třebíči
Vložil: Douša Ladislav

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 115852