25. Veletrh Model Hobby 2016

07.10.2016 | Autor článku: Syrovátko Jiří

Přečteno 872x

Po delší době jsem dostal chuť utratit (letos 180,-Kč) nějaké "drobné" a podívat se, co se v současné době děje ve světě modelářském na tomto veletrhu. S odmlkou několika let se dají postřehnout jisté změny. Velikost je zhruba podobná, jsou tam opět různé další přidružené výstavy, a aktivity (třeba několik prodejců rostlin, květin a bonsají - dobře, dá se to zasadit třeba do hroudy hlíny, co mají na hraní RC trucky a bagry). Je tam i docela rozměrný bazén, u kterého ale vévodí modelářský klub z Mnichova (www.igs-marktschwaben.de) s velkým počtem většinou i velmi pěkně zpracovaných modelů. Což je pro našince aspoň trošku osvěžující pohled. Nejde si nevšimnout i nějakých dalších novot, v podobě přítomnosti 3D tiskáren, které navíc i živě a čile tisknou (http://shop.prusa3d.com/cs/3d-tiskarny/59-stavebnice-3d-tiskarny-original-prusa-i3-mk2.html nebo pouze předvádění fakulty z ČVUT s vlastními tiskárnami a další výrobci).

Co mě zaujalo, na stánku Hacker jsem zahlédl prototyp nové stavebnice australské hlídkové lodě třídy Cape (https://en.wikipedia.org/wiki/Cape-class_patrol_boat nebo http://australia.austal.com/ships/cape-class-patrol-boat). Lodě od australské loděnice Austal jsou docela pohledné a zajímavé pro stavbu modelu. Stavebnice firmy Hacker vypadá slibně a hezky. I když, v detailech má poněkud jisté nedostatky, což je trošku větší problém, zejména za tu cenu ok. 450,- EUR. Detaily jsou totiž tištěné na průmyslové 3D tiskárně (EOSINT P 385, viz. http://www.zoomport.eu/shop/Zalozky.aspx?idz=1), a rozlišení tištěných dílů není dostatečně jemné aby to sneslo oko maketáře. Jinými slovy, je to na detailech opravdu hodně vidět. Něco se dá jistě zachránit přebroušením, ale když to třeba srovnám s podobně drahými stavebnicemi Graupner (Harro Koebke, Eiswette - z poslední produkce, tam samozřejmě nejde o 3D tisk), tak je to nesrovnatelný rozdíl. Tvar trupu vyfocený zpředu budí také jisté otazníky při konfrontaci s velkou lodí (viz. galerie). Je to trochu škoda, loď je to hezká a jistě o ní bude i velký zájem.

Krom toho jsem proletěl v rychlosti další stánky a prodejce, jeden tam byl i z Německa s nějakými drobnostmi, a také brusnými a řezacími kotoučky a pod. (kde jsem doplnil už ty moje notně opotřebované...). To je v krátkosti vše, další obrázek si lze udělat z fotogalerie.

Jirka S.
Galerie:
Vložil: Syrovátko Jiří

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 116308