Memorial Cup 2010

17.05.2010 | Autor článku: Majer Karel

Přečteno 2327x

Desátý ročník Memorial Cupu byl v kalendáři soutěží naplánován původně na 8. května, později byl přesunut o týden později, na 15. května. Došlo ke změně nejen tradičního termínu, ale i tradičního místa. Pro soutěž bylo vybráno Grádo u Čelákovic, kdysi vyhlášené místo s krásnými plážemi pro výletníky z Prahy. Je to vlastně původní řečiště Labe. To bylo v těchto místech svedeno do nového, napřímeného a širšího koryta.

Místo bylo vybráno hlavně ze dvou důvodů, jednak pro restauraci přímo na břehu, jejíž majitelka vyšla klubu ochotně vstříc. Jednak je Grádo stíněno stromy a předpokládalo se, a to celkem správně, že zde nebude foukat tak silný vítr jako na Probošťáku.

Přípravě soutěže byla věnována značná péče. Nejvíce starostí měl určitě Josef Čejka. Na pátek 14. května bylo naplánováno postavení dvou soutěžních tratí. Předpověď počasí na nastávající víkend byla více než pesimistická. V pátek od rána vytrvale pršelo. Nebyl ani náznak toho, že by déšť hodlal ustat. Při stavbě tratí jsme byli značně promočení a prokřehlí. Nevýhodou vybraného místa je, že břehy jsou úzké a porostlé rákosím a stromy, což stěžovalo ukotvení tratí na břehu. První trať byla postavena bez problémů, ale druhou, vzdálenější, jsme stále nemohli dostat do požadovaného tvaru. Neustále se měnila poloha kotvy vrcholové bójky a poloha základny trojúhelníku se posunovala zprava doleva a zleva doprava. Trojúhelník stále nevypadal jako rovnostranný. Čas ubíhal, občas padla nelichotivá poznámka. Téměř zoufalí jsme se rozhodli celou trať vytáhnout na břeh a překontrolovat její sestavení. Začali jsme s vytahováním tratě a prakticky ihned se ukázala příčina našeho marného snažení, jedna strana byla zapletena do větve, která byla pod hladinou. Větev byla odstraněna a trojúhelník dostal během chvilky žádanou podobu. S úlevou jsme se odebrali domů se usušit. Počasí ale stále nejevilo ochotu ke změně. Obloha stále olověně šedá a stále drobný a vytrvalý déšť.

Ráno se stal zázrak, obloha byla sice pořád šedá, ale nepršelo. V místě soutěže jsme se sešli v 7 hodin, byly usazeny přistávací doky a krátce na to přijeli první soutěžící, pak další. Postupně přijelo 47 soutěžících, kteří soutěžili o pohár Zdeňka Horského, Jiřího Vorlíčka, Josefa Floriána a Zdeňka Matouška. Stručně lze říci, že přijeli modeláři, kromě místních, z klubů ze severozápadních Čech, od Jablonce nad Nisou po Plzeň. Po prezentaci byla soutěž oficiálně zahájena.

Na vzdálenější trati soutěžili pouze žáci a junioři, kterých bylo celkem 24. Na prvním trojúhelníku nejdříve absolvovali 2 jízdy senioři v F4 A. Pak přišla na řadu spojená kategorie F2 B, F2 C a F4 B. Modely této kategorie byly zatím obdivovány na břehu. Zejména USS Texas Ondry Vladyky přitahoval děti, které udivoval velký počet protiletadlových kanónů. Já jsem jízdy zahajoval a po mě následovaly (nevím přesně pořadí) USS Texas, křižník Andrea Doria Stanislava Jíši, tlačný remorkér Roberta Jurky a oceánský remorkér Abeille Flandre Jiřího Žižky. Jirka ho získal od Jana Červíčka. Jeli jsme všechny tři jízdy najednou. V kategorii F2 A a F4 B do 900 mm byly k vidění perfektní rybářský Lešč Ladislava Hanušky, Pilot Vlasty Hanzlíka a remorkér Bobr Martina Karpatského a další modely.

Počasí mám přálo, nepršelo, v jednu chvíli i nesměle vykouklo sluníčko. To mělo velký vliv na pohodový průběh soutěže. Doufám, že to nebyl jen můj subjektivní dojem. Přišlo se podívat i dost lidí z Čelákovic. Soutěž plynula, soutěžící v F4 A dojížděli poslední jízdy. My ostatní jsme si mohli popovídat, byla na to docela dost času.

Pak už následovalo vyhlášení výsledků, předání medailí a pohárů.

Myslím, že jsme si jako klub napravili reputaci po loňské, ne zcela vydařené soutěži. Soutěžících bylo hodně, počasí nás také vzalo na milost, tak se můžeme těšit na další ročník Memorial Cupu, ale máme před sebou ještě celou modelářskou sezónu, mnohé nás čeká seriál MiČR kategorie NS.


Galerie:

Po loňském méně vydařeném ročníku a nepříznivé předpovědi počasí jsem se obával nízké účasti soutěžících. Příprava soutěže se povedla, i počasí se umoudřilo, proto se nás sešlo u Labe poměrně dost. Průběh soutěže nenarušil žádný zádrhel, všichni závodníci odjeli své jízdy bez větších problémů, ikdyž jim místy byla určitě slušná zima. Naštěstí se dalo příjemně ohřát a posilnit něčím dobrým v místní restauraci. Já jsem si zazávodil v kategorii F4-A, kde jsem již tradičně závodil se svým rybářským kutrem Sagene. Kdybych nezkazil poslední přistání v doku, mohla být medaile, takhle jsem bral jen 5. místo.
Vložil: Matějka Petr
Vložil: Matějka Josef
Vložil: Matějka Josef
Vložil: Matějka Josef
Vložil: Matějka Josef

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 117647