Jinolice 2010

31.05.2010 | Autor článku: Majer Karel

Přečteno 3077x

První a druhá soutěž seriálová soutěž NS-MiČR se konala ve dnech 28. až 30. května 2010 snad už tradičně v pěkném prostředí kempu Eden. Letos doznal změny v podobě nové asfaltové cesty uvnitř areálu. Prostředí bylo příjemné, travnaté plochy čerstvě posekané.

Zahájení soutěží bylo v pátek těsně po 9. hodině. Přivítal nás Petr Hlava za pořádající klub. Po zahájení proběhlo bodování modelů kategorií F2, F4 B a F4 C a parníků. Současně byly zahájeny soutěžní jízdy modelů F4 A a plachetnic.

Bodování prováděli pan Špinar, pan Holan a Martin Tomášek. V kategorii F2 B si první pozici a několikabodový náskok udržel Dornbusch Zdeňka Urbana. Ve srovnání s ním bylo potom hodnoceno ostatních 5 modelů. Osobně jsem byl s bodováním spokojen. V této kategorii byl nováčkem můj klubový kolega Jirka Žižka se staronovým modelem Abeille Flandre. Kategorie F2 A byla prakticky v režii moravských modelářů, Roman Brychta, Ivan Grňa a jeho kolegové. Ivan soutěžil s novým Stražakem, který měl premiéru loni na MS v Pirně. Je to špičkově postavená maketa.

V kategorii F2 C tentokrát chyběli Martin Houska, František Cerha a Jiří Kupr se svými modely. Tak byly k vidění USS Texas Ondry Vladyky, Andrea Doria Stanislava Jíši a Piast pana Kubíčka. Nový model představil pan Linhart. Postavil německý bitevní křižník Scharnhorst v měřítku 1 : 100. Je postaven podle plánů, které byly vydány během 2. sv. války. Model je to opravdu impozantní, ale myslím, že některé části bylo určitě možné zpracovat více maketově, např.u průzkumného letadla bylo určitě možné vylisovat průhledný kryt kabiny, ne ho jen namalovat. Parníky byly jen tři. Řada parníkářů zde nebyla.

Soutěžní jízdy zahajovala kategorie F2 B. Vál ostrý vítr šikmo proti břehu. Opět se mi moc nedařilo, stačilo to na třetí místo. Pak následovaly modely kategorií F2 A, C a parníky.

Po celou dobu bylo počasí ucházející, sice větrno, ale slunečno. Po třetí hodině začala tmavnout obloha nad Prachovskými skalami. Chvíli to vypadalo, že se nastávající pohroma Edenu vyhne obloukem, ale ani náhodou. Po čtvrté hodině spadly první kapky, nejbližší útočiště bylo auto. Pak zabubnovaly kroupy, ale jen krátce. Nebylo to naštěstí jako loni, ale déšť bičoval kemp dobrou půlhodinu. Pak vše ustalo, vysvitlo sluníčko a nad Jičínem se objevila duha, prostě romantika.

Parníky dokončily jízdy přerušené deštěm. Doslova horké chvilky zažil Stanislav Jedlička, kterému se vylil líh do podpalubí a vesele si tam hořel. Na konec byl samozřejmě uhašen, ale výkřiky „Pořád hoří“ ještě z plata naznačovaly, že to byl houževnatý protivník.

Po šesté hodině jsem vyrazil domů. Když jsem cestou v lese před Mladou Boleslaví viděl krajnice bílé od krup, tak mi bylo jasné, že tentokrát Jinolice zasáhl jen okraj bouře.

V sobotu ráno jsme opět zahajovali soutěžní jízdy. Jestliže se mi v pátek moc nedařilo, tentokrát to byla přímo katastrofa, absolutně nejhorší jízdy. Po nás následovala kategorie F2 A. Všichni odjezdili bez problémů, až na Ivana Grňu. Model se mu vůbec nerozjel. Následovala oprava pohonu přímo na platu. Pak šel model znovu na vodu, projel téměř celou trať a opět selhání. Ivan je ale velký bojovník, rozebral převodovku, sundal šroub a opravoval, až bylo vše funkční a znovu na vodu. Jeho jízdou byly pro dnešní den soutěžní jízdy maket ukončeny. Na ostatních tratích soutěžily F4 A a plachetnice.

Využil jsem volné tratě a trénoval průjezd vrchovou bójkou a přistání. Je zajímavé, že když o nic nejde, tak se daří. Vrchol jsem projížděl celkem obstojně, kdyby to tak bylo ráno, byl bych spokojen. Zato přistání bylo pořád jak začarované.

Počasí bylo v sobotu ucházející, nepršelo, alespoň do našeho odjezdu. V neděli soutěž pokračovala podle harmonogramu ještě dopoledne.

Myslím, že organizační tým i všichni rozhodčí odvedli perfektní výkon, patří jim za to dík.

Kompletní výsledky budou zveřejněny na oficiálních stránkách KLoM ČR.


Galerie:
Vložil: Majer Karel

Plachetnice v Jinolicích

Během loňské sezony jsem si vyzkoušel soutěžní jízdy s modelem kategorie F4-A i NSS-A. Po sezoně jsem se rozhodl převážně věnovat modelům plachetnic, proto jsem přes zimu začal stavět nový soutěžní model. Měl jím být model plachetnice NAN (předlohu zkonstruoval William Fife III roku 1896, měřítko modelu 1:14). Jenže jsem přes zimu věnoval hodně času programování webu našeho klubu, proto jsem nestíhal model dokončit v rozumném termínu. Následně jsem získal od Jardy Peška model plachetnice kategorie VOR illbruck (měřítko 1:18), na kterém bylo potřeba předělat celou palubu a doladit další drobnosti. K dokončení modelu stačil týden navíc, jenže ten jsem neměl, tak jsem 1. mistrovskou soutěž odjezdil s Phantomem. Ten svým oplachtěním spadá do kategorie NSS-A a jeho vzdálenou předlohou jsou lodě amerického poháru.

V Jinolicích se nás sešlo něco kolem 16ti modelů plachetnic, proto bylo rozhodnuto jet obě zastoupené kategorie (NSS A, B) najednou. Kdo nebyl na Kristýně, tak mohl stejně jako já obdivovat nové modely plachetnic Lulworth (Štefan Ábel), Sylph (Karel Šimůnek), Dorian Gray (Jirka Malhaus) a nádherně dokončený loňský model Spray od Pepy Mrákoty. Předpovědi počasí byly na víkend všelijaké, naštěstí se nenaplnila nejhorší varianta s propršeným víkendem, v pátek nás čekala jen jedna půl hodinová přeháňka, prosluněná sobota a zamračená neděle. Do soutěže jsem nastoupil až na 2. a 3. jízdu, nejel jsem úplně ideálně, proto z toho bylo 5. místo. V sobotu jsem jel o poznání lépe, start se povedl na jedničku, první jízda byla velice povedená, druhou jsem moc nezkazil, ale ve třetí se na mě po startu přilepil Dorian Gray Jirky Malhause, než nás od sebe oddělili, tak jsme ztratili na ostatní skoro celé kolo. Při slabém větru se tato ztráta doháněla velice špatně. Navíc po celý víkend foukal vítr převážně směrem od vrcholové bóje, takže se na ní muselo nastoupat a to nebylo úplně nejjednodušší. O to více jsem byl překvapen z 3. místa. Někomu (i mě) přijde neférové vyhrávat medaile s modely ze stavebnic, jenže platná pravidla toto umožňují a změny oficielních pravidel jsou v nedohlednu.

Pořadatelé odvedli dobrou práci, všichni soutěžící si víkend užili a už teď se těšíme na další soutěž.
Vložil: Matějka Petr

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 117647