Pilsen Kit 2010

29.08.2010 | Autor článku: Báča Jakub

Přečteno 1445x

V sobotu 28.9.2010 se uskutečnil již 6.ročník mezinárodního setkání modelářů Pilsen Kit 2010. Jako každý rok, i letos se akce konala v areálu střelnice ASS DUKLA v Plzni-Lobzích pod záštitou primátora města Plzně.

Soutěžní výstava plastikových modelů opět probíhala v hlavní budově areálu. Modelů se sešlo o dost méně než v předchozích ročnících. Soutěžních kategorií bylo tentokrát čtyřicet: letadla, bojová technika, lodě, auta, figurky a diorama; které se dělily ještě podle věkových skupin na: děti do 12 let, žáci od 12 do 15 let, junioři od 16 do 18 let a senioři. Dále bylo vyhlášeno i několik speciálních kategorií, například Rok Tygra, modely československých tankistů, nejlepší rozestavěný model atd... Po obvodu haly byly rozmístěny stánky prodejců a modelářských obchodů, které obsadily i přízemí budovy. Na balkoně nad halou probíhalo letos několik workshopů a byl zde i dětský koutek ,,slep si model".

V areálu střelnice byl o dost chudší doprovodný program než v loňském roce. Opět dorazila technika Hasičského záchraného sboru Plzeňského kraje, RC modely kamionů, aut a letadel, která předváděla letecké souboje. Městská Policie Plzeň předváděla ukázky profesní sebeobrany a vozila děti na dvojkolkách Segway. A nakonec tu byla dobová ležení Klubů vojenské historie, představující americký tábor a ležení Luftwaffe a Waffen SS. Kluby poté ve 14 hodin zahájily bojovou ukázku, odehrávající se v dubnu 1945. Jednotka Luftwaffe sjednala kapitulaci s americkou hlídkou, která následně odjela. Mezitím dorazily jednotky SS a donutily kapitulující vojáky k boji. Po opevnění pozic se objevila kolona Spojenců, tvořená dvěma Jeepy, náklaďákem a vozidlem M8 Greyhound. Němci zahájili boj a po dvaceti minutách se Američané vzdali. Tím ukázka skončila a většina diváků odešla na závěrečné vyhlášení.

Soutěže jsem se letos zúčastnil již potřetí. Vystavoval jsem čtyři diorámy a jedno vozidlo. Bohužel, letošní hodnocení bylo rozporuplné. I když v kategorii diorám byla polovina modelů moje, nedostal jsem žádné ocenění. Zato ho dostal malý tank v měřítku 1:72, který patřil do bojové techniky a ne do diorám. Stejně to dopadlo i v kategorii Dioráma do 15 let, když náročná a pěkně udělaná krajinka s dvěma tanky a figurkami nebyla oceněna a místo ní dostala cenu malá figurka odstřelovače, která nebyla diorámou a navíc byla i docela odfláknutá. A podobně to dopadlo i u ostatních kategorií. Bohužel, i když jsme si my soutěžící mezi sebou stěžovali na nespravedlivé hodnocení, nikdo tím nic nezměnil. A když modelář, jenž se několik let pravidelně umisťuje na soutěžích a vystavuje úplně novou diorámu, se kterou by se umístil i v Telfordu, a nedostane nic, tak to je asi chyba někde jinde než v něm. Ale s tím my soutěžící nic nenaděláme.

Po vyhlášení výsledků si modeláři sbalili své modely a odjeli domů. Tím letošní 6.ročník skončil. Doufejme, že příští rok to bude o něco lepší.

Více fotografií najdete na: www.pilsenkit.cz
Galerie:
Vložil: Báča Jakub

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 116308