Jablonec 2010

02.09.2010 | Autor článku: Majer Karel

Přečteno 1688x

V článku o soutěži v Netolicích jsem si v závěru dovolil doufat, že v Jablonci bude počasí přívětivější, ale nebylo. Napršelo neuvěřitelné množství vody a byla zima. Člověk měl pocit, že je konec října a ne konec prázdnin.

Poslední soutěž 17. seriálu Mistrovství ČR uspořádal v Jablonci nad Nisou klub Admirál ve dnech 27. a 28. srpna 2010. Na seriálovou soutěž plynule navázala v sobotu a v neděli 43. Jablonecká kotva a 39. Modrá stuha.

Kategorie F 2 a F 4 a parníky soutěžily na Novoveském koupališti a plachetnice na přehradě. Registrace byla možná už ve čtvrtek 26. v podvečer. Registroval jsem se asi v šest večer a počasí se rozhodlo udělat malou ukázku toho, co nás v příštích 3 dnech čeká, přeháňka nebyla dlouhá, ale pěkně intenzívní. V noci bylo pokračování.

Jako před rokem jsme byli ubytováni v chatě v Huti. Do Jablonce je to přes kopec Černá Studnice asi 10 minut jízdy. V pátek ráno jsme (já a manželka) s obavami jaké bude počasí nasedali do auta, abychom byli včas na zahájení. To bylo krátce po deváté hodině. Travnatá plocha koupaliště byla tou dobou plná aut, karavanů a stanů soutěžících. To už zase poprchávalo, soustředili jsme se tedy pod dlouhým stanem, ale ředitel soutěže, pan Tomášek, nás všechny umravnil, že jsme přeci námořníci a že nám trocha voda nevadí. Tak jsme statečně opustili přístřeší a nastoupili pod olověně šedou oblohu.

Hlavní rozhodčí byl Ota Holan. Na koupališti byly postaveny dvě tratě, pro bodované makety a pro nebodované, kterých bylo tradičně nejvíce. Přistávací doky byly vzhledem k omezené velikosti vodní plochy umístěny přímo na svislý betonový břeh koupaliště.

Účast na poslední seriálové soutěži byla menší, některá pořadí již byla rozhodnuta v uplynulých soutěžích. Za Klom Brandýs nad Labem kromě mne přijel Pepa Čejka, Ondra Vladyka, Jirka Žižka, Milan Janoš, Láďa Luštinec a Milan a Jakub Báčovi. Z Moravy přijel Roman Brychta s manželkou a Pavel Riedl přivezl kromě lodě i dva krásné a úžasně vycvičené psy. Tradičně silně byly zastoupeny kluby z Borovan, Ledenic a Duchova. Z Plzně přijel Martin Houska s Presidentem Masarykem. To jen namátkou k účasti.

Podle časového rozvrhu zahajovaly parníky za účasti manželů Voráčkových, pana Špinara a Emlera. Pak následovaly makety F2 C, USS Texas, Scharnhorst a President Masaryk. Ty ukončily své jízdy asi v 11 hodin. Počasí bylo kupodivu příjemné, předpokládal jsem, že se časový rozvrh přizpůsobí zatím trvajícímu příznivému počasí a hned navážou jízdy kategorie F2 B. Ale rozhodčí trvali na dodržení harmonogramu, měli jsme další dvě hodiny času. Ve 13 hodin jsme zahájili jízdy. Pan Linhart, Michal Ferjančič, Jirka Žižka a já jsme zvládli každý své 3 jízdy aniž bychom zmokli. Mezitím si své jízdy odjel na druhé trati Milan Janoš. Dohodli jsme se, že se půjdeme podívat na přehradu na plachetnice. Když jsem tam došli, viděli jsme už jen konec rozjížďky. To už začalo pršet. Další rozjížďka byla naplánovaná na 16 hodin. Na hodinu jsme si sedli na kávu do restaurace nedalekého hotelu. Venku lilo jako z konve. Tou dobou dorazil ještě Petr Matějka s přítelkyní. Když se počasí konečně umoudřilo a měla následovat další rozjížďka, tak byly jízdy plachetnic pro tento den zrušeny. Nezbývalo než se vrátit zpět na koupaliště a pak na chatu. Večer už zase lilo až do rána.

V sobotu ráno byla zahájena 43. Jablonecká kotva, prakticky ve stejné sestavě jako v pátek. Ve 13 hodin bylo vyhlášení výsledků 5. seriálové soutěže a následně celého seriálu Mi ČR. Zdálo se mi to trochu odbyté. Přece jen to byla soutěž 17. seriálu Mi ČR a nebyly udělovány medaile, jen diplomy. Vítězové seriálu dostali velké skleněné medaile, památku na město skla a bižuterie. Je pravda, že vlastní vyhlášení výsledků celého seriálu bylo ovlivněno mizerným počasím, ale někteří si možná vzpomenou na loňský ceremoniál v Duchově.

Pak následovaly jízdy dalších kategorií, F2 B až asi v 15,30, večer ještě noční jízdy bez rozdílu kategorií. V neděli ráno následovala Modrá stuha. Někteří soutěžící již odjeli. Po vydatných deštích byl celý areál nasáklý vodou jako houba a příjezdová cesta připomínala tankodrom. Soutěžící nastupovali plynule za sebou, aby se vše stihlo do oběda. Na vyhlášení výsledků obou soutěží jsme si ale trochu počkali. Vítězové byli odměněni diplomy a junioři na prvních místech docela hodnotnými cenami v podobě boxů na nářadí. Všichni vítězní junioři dostali ještě čepice.

Další ročník seriálu Mi ČR a vlastně celá sezóna těmito soutěžemi skončila, ještě zamykání vody. Pořadatelé si určitě zaslouží poděkování za uspořádání takového soutěžního maratónu. Počasí bylo mizerné, ale paradoxně podstatná část soutěžních jízd byla deště ušetřena, alespoň to je můj dojem, protože mi loď na vodě nezmokla. Návštěvníků bylo také málo, snad nejvíce až v neděli, kdy se už končilo.