Zamykání vody 2010

26.09.2010 | Autor článku: Majer Karel

Přečteno 1471x

Tradičně začnu počasím. Po krásném, slunečném týdnu mělo o víkendu 25. a 26. září nastat ochlazení a déšť. V sobotu bylo docela příjemně, sice oblačno, ale bez deště. Jemně začalo pršet až v podvečer, kdy byl odpolední program ukončen.

Kromě minisailistů na letošní zamykání vody v Jinolicích přijel i značný počet modelářů s modely motorovými. Pro ně Petr Hlava vymyslel novou trať. Oproti klasické byl trojúhelník otočen vrcholem k startovnímu platu. Byl doplněn dalšími bójkami, které se projížděly couváním. Řekl bych, že takto upravená trať byla dost obtížná. Když se k tomu přidal ostrý vítr, vytvářející poměrně velké vlny, bylo couvání pro některé lodě značně nebezpečné. Jednu malou jachtu bylo nutné zachraňovat přímo před utopením, palubu měla na úrovni vodní hladiny. Já jsem měl tentokrát starý dobrý MGB, který má jízdní vlastnosti směrem vzad nevalné. Ale jízda vpřed je požitkem, jde krásně do kluzu. Trať jsem projel jen dvakrát, bez couvání. O soutěžení tentokrát tolik nešlo. Bylo to především fajn setkání modelářů. Tak jsme vedle této trati, kde mnozí další zdatně zdolávali průjezdy bójkami vpřed i vzad, proháněli své modely. Rozhodčí byli velmi tolerantní a je fakt, že k žádné kolizi nedošlo. Všichni si hlídali především frekvence. Bezkonkurenční v rychlosti byly lodě Milana Janoše, který loď proháněl až za hranicí vytýčené tratě, tam byl ideální prostor pro jeho Najade. Po obědě dorazil i Petr Vladyka, prý naposledy s Falke z jeho výrobního programu. Největším modelem byl USS Boxer pana Cerhy, ten měl ale rozladěný vysílač, tak z jízd moc nebylo. Ale vyplutí letadlové lodě z plovoucího doku za zvuku Pochodu amerických námořníků je vždy impozantní.

Během dne předved krásný tug towing Tomáš Kočí. Svým menším remorkérem vlekl větší Cervii. Bylo to sice jen jednoduché vlečení mimo jakoukoli trať a překážky, ale vypadalo to velmi realisticky. Jako hodně malý si takový obrázek pamatuji z Labe. Žádné divné cukání nebo divoké naklánění remorkérů. Byly to propracované modely ve stejném nebo hodně blízkém měřítku.

Tak postupně uplynula celá sobota. Počasí bylo milosrdné. Večer byla ještě porada vedoucích klubů o pořádání soutěží v roce 2011. Program měl pokračovat nočními jízdami a v neděli v poledne mělo být zamčení vody. Jenže, když jsem asi o šesté večer odjížděl domů, začínala se naplňovat předpověď počasí. Cesta do Mladé Boleslavi a dál po dálnici směrem na Prahu byla za vydatného deště. V neděli ráno v půl desáté jsem se po telefonu od Petra Uzla dozvěděl, že zamykání vody pro rok 2010 bylo ukončeno.

Organizátorům tohoto příjemného setkání patří poděkování a určitě se budeme těšit na modelářskou sezónu v příštím roce a doufat, že počasí bude pro naše akce trochu příznivější.
Galerie:
Vložil: Majer Karel

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 117647