Lodě světových válek

23.03.2011 | Autor článku: Majer Karel

Přečteno 1777x

Koncem minulého roku (2010) mě oslovil pan Lejsek, zda bych půjčil model na výstavu, kterou připravuje v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě. Následovalo upřesnění informací a byli jsme domluveni. Pro připravovaný katalog vystavovaných modelů jsem poslal fotky a základní informace o modelu i o jeho předloze.

Domluvili jsme se s panem Lejskem, že model přivezu v sobotu 19. března (2011), těsně před zahájením výstavy. V 10 hodin jsme zaparkovali před muzeem, rychle vyložili bednu s modelem a přeparkovali auto na náměstí.

V muzeu byly již všechny modely na svých místech kromě mého a ještě jednoho. Umístil jsem model do připravené vitríny a využil jsem téměř hotové výstavy a vyfotil si všechny modely. Ty jsou umístěny kromě USS Boxer ve vitrínách ve třech sálech. Tématické zaměření výstavy do určité míry omezilo počet modelů k vystavení, ale prostory muzea zase nejsou tak rozsáhlé, aby bylo možné umístit větší počet modelů. Možná ještě dva, tři.

Vystavené modely bojových lodí jsou převážně v měřítku 1 : 100, v rozhodující míře z období 2. sv. války. Nejvíce modelů vystavuje pan Špinar, jednak bydlí asi nejblíže a jednak má skutečně co vystavovat. Po dvou modelech vystavují pánové Tollar a Schleit, špičkové „céčkové“ modely, dále Ondra Vladyka, František Cerha, ostatní po jednom modelu.

Ovšem překvapení na návštěvníky čeká hned v pokladně muzea nebo spíše ve vstupní místnosti. Tam je umístěn model německé kapesní bitevní lodi Admirál Scheer. Měřítko pravděpodobně 1 : 50, protože délka modelu bude ke čtyřem metrům. Proti tomu je i USS Boxer drobeček. Bylo to trochu hektické, proto mi unikaly některé detaily, ani nebyl čas na prohlížení vystavených modelů. A určitě je co prohlížet. Tak se těším na závěr výstavy, bude více času a v 1. patře muzea proběhne Mi ČR v kategorii C. To bude přístupné veřejnosti.

Výstava končí 17. dubna v poledne.
Galerie:
Vložil: Majer Karel

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 116304