Kristýna 2011 - mezinárodní závody plachetnic NSS

10.05.2011 | Autor článku: Matějka Petr

Přečteno 1591x

Na prodloužený víkend 6.-8. května byl naplánován mezinárodní závod modelů plachetnic pořádaný na zatopeném lomu Kristýna, nedaleko Hrádku nad Nisou. Letošní ročník po 2. navázal na předchozí úspěšné ročníky závodů pořádaných v Duchcově na rybníce Barbora. Díky své poloze přilákala Kristýna nejen domácí účastníky, ale i závodníky z Německa, Polska, Slovenska a Ruska. Přihlášených bylo 44 modelů, což nasvědčovalo pěknou podívanou.

Pro letošní rok jsem si připravil model závodní jachty Alfa romeo III. Jak čert nechtěl, práce na modelu bylo dost a tak jsem na soutěž vyrážel s modelem dokončeným z 90%. Poslední díly jsem nalepil ve čtvrtek před závodním víkendem. O vyzkoušení modelu na vodě jsem mohl jen snít. Postupně na modelu dokončím další detaily ať je plnohodnotnou "maketou".

Někteří závodníci přijeli na Kristýnu již ve čtvrtek 5. května, já jsem na místo dorazil o den později v brzkých ranních pátečních hodinách. Ihned po příjezdu proběhla registrace, při které každý účastník obdržel plaketu závodu a informační letáky o mikroregionu Nisa lákající na výlety do blízkého okolí.
Po deváté hodině přišlo na řadu přivítání účastníků při slavnostním zahájení a ihned poté soutěžní jízdy. Na pátek i sobotu bylo naplánováno pro každou třídu po 3 závodních jízdách, v neděli nás čekala regata (závod všech plachetnic najednou).
Během první závodní jízdy jsem se soustředil na vyzkoušení ovládání plachetnice, hlavně nikoho neomezit, ani neohrozit. Naštěstí byla plachetnice výborně ovladatelná, proto jsem se mohl vesele zapojit i do závodění. Jablonecký klub staví dlouhé tratě, ta na Kristýně nebyla vyjímkou, podjetí vrcholové bóje bylo k vidění poměrně často. Na startu kategorie NSS-A bylo přihlášeno více jak 25 modelů, proto byla na startu velká tlačenice. Bohužel vítr foukal ze všech různých směrů (nebyla vyjímka jízdy dvou vedle sebe plujících modelů na zcela odlišný vítr z různého směru), nebo nefoukalo vůbec. Proto byla jízda hodně o štěstí. Během první jízdy mi nedala přednost bílá loď Pirát a tak jsem během nárazu přišel o přední čelen. Nepomohlo ani přilaminování skelnou tkaninou k trupu modelu, bude co opravovat, resp. musí se vyrobit znovu, čelen je někde na dně Kristýny.
Jelikož okolí Kristýny lákolo k výletům, časový program soutěže byl velice nabitý, proto bylo jedinou možností podívat se do okolí během sobotního rána. Spolu s přítelkyní jsem vyrazil na nedaleký hrad Grabštejn. Po 20 letech s českou lidovou armádou, 30ti letech chátrání a nakonec 20ti letech oprav je až neuvěřitelné z jaké "rujny" se dostal do stávající podoby. Při prohlídce navštívíte skoro každou místnost hradu od sklepa až po věž. Opravdu pěkné podívání. Pár fotek hradu je v galerii článku.
Jen tak tak jsem stíhal start prvního sobotního závodu. Rychle zaběhnout pro loď a jít na vodu. Během drůhé startovní jízdy jsem objížděl s německým Atlantisem bóji, přičemž se přihnala Ruska s modelem a nabrala mě bez pardonu přímo na bok modelu. Je až zarážející jak mladí Rusové nedodržují plavební pravidla vůči ostatním soutěžícím, ale pokud jsou oni v právu, hulákají a pokřikují na celý rybník, i když jsou ostatní soutěžící tři metry daleko. Holt jiný kraj, jiný mrav.
Do 3. sobotní jízdy jsem naskakoval se spožděním více jak jedno kolo. Původně dle platného časového harmonogramu byl start v plánu na půl šestou, jenže pár minut před pátou hodinou došlo ke změně a jela se od pěti. To jsem nevěděl (ikdyž jsem byl u startoviště do třičtvrtě na pět) a na půl hodiny jsem se vzdálil. Sice jsem byl informován na telefonu, že se již bude startovat, jenže jsem byl úplně na druhé straně Kristýny, proto jsem se dostavil až po čtvrt na šest. Původně jsem zvažoval zda vůbec pojedu, ale i tak jsem se alespoň zůčastnil třetí jízdy. Mohl bych proti startovnímu času vznést protest, ale k čemu by to bylo...
Během nedělního dopoledne se jela regata. Trať závodu byla značně prodloužena a do startovního pole byli spojeni zájemci ze všech kategorií startujících modelů (NSS - A,B,C), dle zájmu jejich kapitánů. Na start se dostavilo kolem 30ti modelů, pěkné číslo. Od rána vál velice svěží vítr, místy s množstvím silných poryvů. Nedělní plavbu jsem si již jen užíval, za vítězstvím jsem se nehnal a lebedil si s větrem v plachtách. A že ho bylo někdy až moc! Tím jak byla trať dlouhá, byla pro některé závodníky fyzicky náročná. Nejkrásnější byla otočka u vrchního majáku, na který se stoupalo po nejdelší straně trojúhelníku. Po třech dlouhých kolech bylo odjeto.

Na vyhlášení výsledků jsme již nečekali, vydali jsme se na nedělní výlet - sklaní hrad Sloup.
Celý víkend se nesl v pohodové atmosféře, team pořadatelů zaslouží velký dík za dobrou organizaci a příjemnou atmosféru. Již teď se můžeme těšit na další setkání u vody s větrem v plachtách.
Galerie:

Výběr z nafocených fotografií.
Vložil: Matějka Petr

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 115852