NSS na Slovensku - Nitrianske Rudno 2011

29.06.2011 | Autor článku: Matějka Petr

Přečteno 1346x

Naši slovenští kamarádi rádi jezdí pravidelně na naše soutěže. Po několik sezon slibují, že pro nás "plachetničkáře" na oplátku nějakou uspořádají u nich doma. Slib si vzal za svůj Peter Kozák z modelklubu Bojnice a letos nás nalákal na Nitrianské Rudno nedaleko Prievidze. Ikdyž se ve stejnou dobu (23.-26.června) konala další mistrovská seriálová dvousoutěž v Netolicích, téměř všichni co se pohybují v Čechách kolem plachetnic vyrazili na Slovensko.

Z Prahy to byla příjemná cesta (kromě tradičně katastrofální D1) směr Brno, za Brnem na Slavkov a pak už přímo na Slovensko, kolem Trenčína na Nitrianské Rudno. Místo a okolí Rudna je přímo nádherné, okolo vodní hladiny se zvedají kopce, na nich vesničky, nekonečné louky a lesy.
Po příjezdu nás vřele přivítal Peter a už se pomalu začínaly stavět modely pro seznamovací jízdy. Zatím to vypadalo na české setkání, byli jsme ve velké přesile. Nových modelů bylo po skromnu, velice pěknou variaci na model Babetta (plánek Modelář) s gaflovým oplachtěním z německé Dulcibelly (http://www.dulcibella-modell.de) přivezl Pepa Mrákota. Kdo zná Pepův Spray, bude čekat prvotřídní zpracování. U Dulcibetty (takto konverzi dvou modelů pojmenoval) tomu není jinak, je to velice pohledný model.
Během pátku se dostavili další slovenští účastníci, konečný počet modelů vyšplhal k číslu 28. Pěkná porce, hlavně pro rozhodčí zaznamenávající časy průjezdů jednotlivých modelů kolem, pro které to byl téměř křest ohněm. Po váhavějším rozběhu se své funkce zhostili na jedničku.
V sobotu nám nepřálo počasí, jednou nás dokonce pokropil déšť, místy fučelo až přespříliš. Od čtvrtka se jezdilo dohromady bez rozdílu tříd, v silném sobotním větru to bylo leckdy náročné. Během druhé jízdy nebylo jednoduché modely uřídit, o střety nebyla nouze. Pepa Mrákota s Milanem Kroupou zachraňovali dokonce své modely na druhé straně přehrady. Proto jsem vynechal třetí jízdu, připravil si fotoaparát a fotil dění na hladině. Udělal jsem dobře, kde nepřálo počasí plachtění (stále těžky silný vitr, kdy modely stály přilepené k vodní hladině) přálo focení. Myslím že vítězem byl každý kdo se dostal do cíle a vyndal v pořádku model z vody. Já utrpěl také několik potyček během druhé jízdy, Alfa si veze do Prahy pár šrámů, maketová část kabinky je někde na dně přehrady. Bude co napravovat.
Jak již se stalo tradicí, v neděli se jela regata všech přítomných modelů bez rozdílu tříd. Naši slovenští bratři mají v zásobě dostatek humoru, oznámili jízdu dlouhou půl druhé hodiny. Vítr nebyl nikterak silný, zato měl přímy směr. Po startu jsem se udržoval v popředí, během závodu odpadali soupeři na technické problémy, nejčastěji vybité zdroje. Smůlu si vybral i Miloš Jakubík se svým Atlantisem kterému se na Slovensku velice dařilo. Po odjetí více jak hodiny přestal jeho Atlantis reagovat na ovládání a namířil si to naštěstí do blízkého rákosí, horší variantou byla cesta napříč celou přehradou. Kdo neokusil neví co to znamená plně se soustředit na jízdu a dění kolem po takovou dobu. Do posledního kola jsem najížděl na první příčce. Co čert nechtěl zajel jsem do řas, musel točit otočku po větru abych tam nezůstal navěky a tak mě dvě bóje před cílem předjel Peter se svou Mirabellou a vyhrál regatu. Já dojel spokojeně na druhém místě. Za to jak celé setkání připravil mu určitě všichni první místo přejí.

Teď pár dní po příjezdu domů stále vzpomínám na tu pohodu kterou jsme si tam užili a pokud bude nějaké příště, určitě se těším na následující ročník. Už jen proto, že bych se rád podíval na nedaleký zámek Bojnice. Letos nám návštěvu překazilo dětské představení Kocour v čižmách pořádané místo tradičních prohlídek. Tak plachtám zdar, už teď se těšme na další setkání. Pokud máte čas, přijeďte se podívat, nudit se nebudete.
Galerie:
Vložil: Matějka Petr

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 115851