Jinolice 2011

08.09.2011 | Autor článku: Majer Karel

Přečteno 1518x

První zářijový víkend bylo nádherné počasí, ve spojení s pěkným areálem kempu Eden v Jinonicích se vytvořily přímo ideální podmínky pro závěrečnou soutěž 18. seriálu Mistrovství ČR v kategoriích NS. Soutěž byla v sobotu, v pátek a v neděli byla doplněna veřejnými soutěžemi.

Seriálu jsem se letos nezúčastnil, ale závěr jsem si nechtěl nechat ujít. Podle časového rozvrhu zahajovaly parníky, pak makety F2 C, F2 B a odpoledne nejmenší F2 A, nakonec F4 B a C. Na dalších startovištích probíhaly jízdy plachetnic a modelů F4 A. Chtěl jsem hlavně vidět novou maketu Ondry Vladyky, Ondra však nepřijel. Jeho model měl letos premiéru, ale paradoxně se v časopisech ani na netu neobjevila žádná fotka. Za to se zde objevil model bitevní lodi Bismarck v měřítku 1 : 75. Je celý z plechu a v tomto měřítku obrovitý Do maketovosti má však značně daleko, ale snad to je pro začátek soutěžení. Z „tradičních“ největších maket byl k vidění USS Boxer, President Masaryk a Piast.

V poledne přijel Petr Vladyka, taky v roli nesoutěžícího. Po společném obědě jsme si užívali nádherného počasí a soutěžních jízd. Ty byly na chvíli přerušeny záchrannou akcí Ládi Douši, jeho plachetnice zaklíněná do jiné připlula až do soutěžního trojúhelníku, kde ji dostihl a vysvobodil.

Mezi modely juniorů v kategorii F2 A se objevil krásně postavený model polského záchranáře R 3. Na naši otázku, zda ho stavěl sám, jsme dostali kladnou odpověď. Dál jsme se nevyptávali. Další model, který nás zaujal, byl torpédoborec USS Chevalier Tomáše Hlacha. Je moc hezky postavený, perfektně vyvážený na vodorysce. Na vodě byl naprosto realistický, jen trochu malý.

Večer bylo setkání zástupců klubů, kterého jsem se neplánovaně zúčastnil. Měly se projednávat se dvě zásadní věci, pořádání seriálových soutěží v roce 2012 a pravidla pro průjezd soutěžního trojúhelníku. V době psaní tohoto článku jsou známy pořadatelé 1. a 2. dvojsoutěže. Zda bude 5. závěrečná soutěž, se má rozhodnout do konce září. Při najíždění na vrcholovou bójku, což bylo letos jablkem sváru, bude povolenou vjet dovnitř trojúhelníku. Snad to tedy bude platit po celý rok 2012.

Nedělní ráno bylo opět nádherné, tak jsme s manželkou dlouho neváhali a do Jinolic vyrazili znovu. Když jsme přijeli, už končili svou rozjížďku plachetnice. V plném proudu byla jen soutěž „O Mančin věneček“ (1. cena byl pletenec buřtů). Soutěžící byli vždy dva, pilot, měl oči zakryté neprůhlednými brýlemi, a jeho navigátor. Zkusil jsem si to před dvěma roky, jak pilota, tak i navigátora. Ani jedno není zrovna jednoduché. Tady mě zaujala dvojice táty se synem. Bylo úžasné, jak syn se zakrytýma očima perfektně projížděl bójky v plynulých obloucích a prakticky středem bójek. Zřejmě výjimečný talent. Bylo to ale trochu jinak, tatínek, navigátor, měl totiž svoje ruce na synových ramenou a tlakem napovídal velikost a dobu výchylky na kniplu lépe než slovními pokyny. Když na pokyn rozhodčího sundal ruce s ramen syna, byla jeho jízda poněkud jiná. Taková přirozená pro člověka, který nevidí, tedy chaotická. Ale i tak to byl téměř geniální nápad. Dnešní doba není pro neúspěšné, tak musel být zajištěn úspěch za každou cenu.

V poledne Petr Hlava vyhlásil výsledky celého seriálu. Za náš klub získali medailové pozice Ondra Vladyka a Milan Janoš. Pak už se všichni navzájem rozloučili současně s přáním, že se zase sejdou na jaře příštího roku a rozjeli se domů a kemp téměř osiřel.
Galerie:
Vložil: Majer Karel
Vložil: Vladyka Petr

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 116304