USS Alabama BB-60, aneb něco z cest

04.12.2011 | Autor článku: Syrovátko Jiří

Přečteno 2939x

Když to v práci začínalo vypadat dost vážně při začínajícím podzimu na dlouhou cestu, zapanovalo v mé duši zděšení. Při odletu začátkem října byla v tahu moje účast na horském maratonu v Rakouském Soll. Když jsem se podíval důkladně, kam to vlastně letím, objevil jsem při zkoumání na Google Earth něco na vodě, co mi připomínalo - že by bitevní loď? Opravdu tam v té Alabamě mají muzeum a na vodě stojí USS Alabama BB-60, no tak aspoň něco zajímavého, když už se budu trmácet tak daleko.

První týden v práci byl dost hektický, ubytování přímo v centru Mobile, každý den dojíždění do Calvert, kde Thyssen Krupp Steel USA staví úplně novou ocelárnu na zelené louce, večer po 10 hodinách v práci cesta zpět, večeře a pak už jen spát. I když jsem byl jen jednu ulici od vody, nezbyl vůbec čas jít se tam aspoň podívat. Jedině ráno, kdy jsem se šel proběhnout, ale to bylo ještě za tmy mezi 6-7. Teprve při vycházejícím Slunci byla vidět naproti přes vodu loděnice Austal, což je americká pobočka známé Australské loděnice, stavějící hlavně lehké hliníkové katamarány. V USA vyhráli tendr na stavbu LCS-2 třídy Indepence pro US Navy, což jsou trimarány "Littoral Combat Ship" (viz. http://en.wikipedia.org/wiki/LCS-2_Independence), a staví tam také katamarány třídy Spearhead (viz. http://en.wikipedia.org/wiki/USNS_Spearhead_%28JHSV-1%29). Battleship Memorial Park je taky za vodou, ještě dál, a bohužel bez auta se tam prakticky nedá dostat. Veřejná doprava žádná, kromě několika autobusů.

O víkendu tedy svitla naděje, že by se mohlo zadařit se tam podívat. Po částečně stráveném dopoledni prací jsme všichni tři vyrazili - opačný směr k obřím nákupním centrům. Mí dva kolegové z Německa se v nich ztratili, já je doslova proběhl (opravdu nic zajímavého, hadry, krámy, připadalo mi to stejné, jako když člověk vleze někam na Chodov a pod., což někdy taky musím, se značným odporem, udělat) a za 5 minut už jsem mířil k východu a přemýšlel, jak se asi dostanu k té lodi. Jen co jsem prošel dveřmi, problém se zdál být vyřešen - zrovna tam zastavil taxík, někoho vyložil a já se hned nakvartýroval k němu s dotazem na odvezení až k lodi - je nutné projet tunelem pod řeko/zálivem, jinak se tam nedá dostat. Cestou vyšlo najevo, že taxikář je bývalý námořník/elektrikář, sloužil asi 22 let na moři, mimo jiné na neslavně proslavené USS Cole DDG-67 (teroriský útok v Adenském přístavu před cca 12 lety, viz. http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Cole_bombing).

Bitevní lodě nejsou zrovna středem mého modelářského zájmu, ale opravdovou bitevní loď celou prolézt, za $10, to si člověk nemůže nechat ujít. Už z dálky je její silueta impozantní, tím spíš pak když člověk stojí přímo před ní. Venku na ploše je ještě ponorka USS Drum, hangár s letadly včetně těch novějších a na ploše další letadla a helikoptéry, plus jeden záchranářský člun US Coast Guard. Vzhledem k omezenému času a blížící se zavírací hodině jsem to vzal rovnou na palubu USS Alabamy. Dva foťáky na krku teměř neustále cvakaly a já rychle chvátal ve snaze prolézt co nejrychleji co nejvíce - projít loď úplně celou, včetně podpalubí jak jsem záhy pochopil za dvě hodiny prostě nejde. Ledaže bych běžel a nefotil, to bych možná stihnul. Oproti jiným návštěvníkům jsem působil jako špión, ovšem bez snahy se skrývat. Jedním foťákem fotil a druhým občas do toho ještě filmoval. Začal jsem na zadní palubě, potom přešel po pravoboku na příď, vlezl dovniř dělové věže (tak neuvěřitelně úzký vlez a malý prostor uvnitř mě překvapil, ale za války asi nebyli američané a hlavně asi vojáci tlustí, většina současných místních návštěvníků se tam nepodívá) a pak i do nástavby. Prolézt celým podpalubím jsem nestihl a odložil to na příště, neboť byla naplánována ještě jedna pracovní cesta o měsíc později. Dvě hodiny byly pryč velmi rychle a já musel z lodi a počkat na kolegy na smluvený odvoz.

O měsíc později jsem v sobotu odběhl nejdříve jeden maraton, jen tak jako trénink. V Mobile se zrovna běžel 10km závod, takže bylo logické alespoň využít uzavřených ulic, stihl jsem dva okruhy, než začali trať otevírat pro provoz, další dva okruhy jsem si tedy změnil trasu mimo hlavní ulice. Po 3h a 17m a 42.2km jsem si dal sprchu a nechal se kolegy dovézt opět k lodi. Tentokrát jsem prolezl nejdříve hangár s letadly a zamířil k ponorce USS Drum SS-228 (viz. http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Drum_%28SS-228%29). Tu jsem prolezl a celou nafotil, kupodivu i uvnitř, kde moc světla nebylo (Canonu SX40 HS to v těchto podmínkách šlo docela obstojně: http://usa.canon.com/cusa/consumer/products/cameras/digital_cameras/powershot_sx40_hs). Pak jsem pomalu přecházel směrem zpátky k USS Alabamě podél břehu zálivu, kde mě upoutala výstražná cedule, aby návštěvníci nelezli přes hrazení k vodě, neboť tam mohou být aligátoři a také hadi. O těch hadech jsem zrovna náhodou v letadle viděl dokument, jestli nemáte představu co je to za potvory, tak se mrkněte sem: http://en.wikipedia.org/wiki/Burmese_Pythons_in_Florida nebo sem: http://www.huffingtonpost.com/2011/10/31/florida-16-foot-python-deer-photos-pictures_n_1068228.html nebo sem: https://www.google.com/search?q=florida+python&hl=en&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=CYrbTp6uCZDxsgaIvvDECw&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&sqi=2&ved=0CBQQ_AUoAQ&biw=1923&bih=1164. No, raději jsem přešel už na tu bitevní loď, abych dodělal resty z minula. Začal jsem tentokrát v podpalubí a došel rychle k závěru, že nejlepší bude zachytit vše na video při procházení. Focením těch obrovských prostor dole bych strávil tolik času, že bych to opět celé nestihl než zavřou. Takže jsem pomalu prolézal vše uvnitř s kamerou v ruce a točil a točil...

V Battleship Memorial Park je taky obchůdek se suvenýry, ale bohužel tam nemají moc materiálů, které by se hodily ke stavbě. Žádné plány nebo něco takového, jen tam visí výkres s profilem na stěně. Jinak jen levné čínské hračky pro děti, ve stylu "bitevní loď" a pod. Když jsem se podíval na internet, zjistil jsem, že Trumpeter vyrábí plastový kit USS Alabama 1:350 a Bronco LCS-2 Indepence také 1:350. Škoda, že to nemají přímo v tom obchůdku.

Kompletní fotogalerie je ke stažení, viz. http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view.php?cisloclanku=2011110009&nazevclanku=uss-alabama-bb-60, tady je to všechno pohromadě, včetně odkazů na videa ve FullHD.

Jiří Syrovátko, 04-12-2011
Galerie:

USS Alabama
Vložil: Syrovátko Jiří
Vložil: Syrovátko Jiří

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 115851