42. Jablonecká Kotva a Stuha 22.-23.8.2009

09.03.2010 | Autor článku: Matějka Petr

Přečteno 1574x

Již podruhé jsem se vydal na soutěž lodních modelů do Jablonce. Loňský ročník byl hodně ovlivněn konáním mistrovství světa kategorie „C“, proto jsem byl zvědav na letošní soutěž. Loni jsem přespal noc v autě, letos jsem díky Karlu Majerovi nocoval v chatě v nedaleké vesnici Huť. O modely lodí se zajímá i brácha, tudíž vyrazil na soutěž se mnou spolu s jeho přítelkyní. Byla to jeho soutěžní premiéra. Chata se našla bez problémů, večer jsme poseděli s Karlem Majerem a probrali vše okolo modelů lodí, já jsem ho nenápadně nahlodával na modely plachetnic.

Sobotní ráno nás přivítalo zatáhlou oblohou, ze které mělo zcela výjimečně snahu vykouknout sluníčko. Navigaci na novoveské koupaliště si vzal na starost Karel (znal nejkratší cestu). Jablonec nad Nisou byl zahalen do mraků, ve vzduchu bylo hodně vlhko, takže jsem měl zprvu obavy, zda nezačne pršet. Jablonecká soutěž je prý pověstná špatným počasím. Cesta na koupaliště se kapánek protáhla, z nejkratší cesty se stal výlet přes centrum Jablonce, naštěstí odtud všichni trefíme na koupaliště, tak jsem stihli včas prezentaci. Zde na nás čekal velký stan, ve kterém jsme se zaprezentovali, každý soutěžící dostal dva lístečky jako poukazy na grilované maso, párek nebo pivko. Velice příjemné překvapení.

O půl desáté zahájil soutěž p. Tomášek, jako hlavní rozhodčí přijel Ota Holan a na pomoc měl pány Podlešáka, Procházku a Čejku. Ihned po zahájení začali závodit junioři v kategorii F4-A, následovala stejná kategorie seniorů, pak šla na řadu kategorie maket F2 (díky menšímu počtu závodníků se nedělila dle rozměrů modelů) a nakonec šly na hladinu modely s parním pohonem. Na vedlejší ploše se konaly závody modelů plachetnic NSS.

Na soutěž jsem se nijak nepřipravoval, Sagene se mnou jezdí již jen ostré závody bez tréninků :-). Šel jsem na řadu asi třetí, první jízda je pro mne peklo. Nervozita dělá své, ruce na páčkách se klepou, stále přemýšlím kam jet no hrůza. Nejspíš mi nervozita prospěla, tak jsem zajel v obou jízdách stovky. Brácha zanedbal přípravu, s nenabitou lodí se závodí špatně, tak první dvě jízdy neodjel. Konkurenci jsem sledoval málo, od plata jsem odběhl koukat na závody plachetnic a také jsem pozoroval soutěž kategorie EX-500 - volně plující modely lodí. EXky jsem viděl poprvé, myslím, že v dnešní době dálkově řízených modelů lodí mají co do sebe . V maketách se jezdilo bez problémů, jen Karel Majer měl smůlu, kdy ho při jedné jízdě zarušil jeden z juniorů a tak nasbíral více trestných bodů, než by si přál.

Parních modelů přijelo na soutěž opravdu dost. Myslím že určitě osm jich mohlo být. Rozhodčí zvolali topte, tak se všichni vrhli do příprav svých modelů. Jenže všichni natopili současně, tak se stalo, že bylo na trati najednou 5 modelů. Pro přihlížející byla sranda pozorovat chaos na trati, soutěžící si z toho tolik nedělali, jezdili si svou, atak nebyla nouze o všelijaké ťukance, vystrčení z branky a podobné prohřešky. Soutěžící si z toho moc nedělali, atak se soutěž parníků dojela v obdobném stylu jak začala.

Po parnících jsme dojížděli třetí jízdu F4-A, nevím jak se mi to povedlo, ale zajel jsem opět stovku. K mému překvapení jsem byl sám, tak jsem se umístil na prvním místě :-). Brácha jel napoprvé velice dobře, zajel 94 bodů.

Nedělní ráno bylo úplně jiné, hned od rána svítilo sluníčko. Na koupaliště jsme vyrazili později, od rána se jela soutěž juniorů. Jeli jsme jen dvě jízdy, třetí se brala poslední ze soboty. Já zaznamenal dotek na horní brance, tak z toho bylo 98 a 100 bodů. Nakonec jsem se rozjížděl o 3. místo, ale nezadařilo se, proto jsem skončil těsně pod stupni vítězů. Brácha zajel všechny tři jízdy velice slušně, tak obsadil 9. místo.

Po odjetí všech jízd nastalo sčítání výsledků, psaní diplomů a nakonec vyhlášení vítězů. Já si domů odvážel pohár a diplom za první místo ze soboty. Cen bylo opravdu dost, byla radost koukat na úsměvy juniorů i seniorů při vyhlašování.

Během víkendu nenastal žádný velký problém, v celku vše šlapalo jak mělo, proto chci poděkovat Jabloneckému klubu Admirál a panu Tomáškovi za velice pěkný modelářský víkend. Už teď se těším na další ročník.

(Článek původně publikován na původním webu klubu Barrakuda)
Galerie:
Vložil: Matějka Petr

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 115850