Výstava lodních modelů Čelákovice

03.04.2012 | Autor článku: Matějka Petr

Přečteno 4377x

Během zimy není mnoho příležitosti k prezentaci našeho tvořivého koníčku, proto mne potěšilo, když přišel ke konci loňské sezony Karel Majer s návrhem k uspořádání výstavy modelů v Městském muzeu v Čelákovicích. Prvotní návrh uspořádat výstavu v rámci našeho klubu se nesetkal s pozitivním ohlasem u vedení klubu, prý není pro čistě neziskovou prezentační výstavu místo. Ano, vstupné se na výstavu platí, jenže z "výše" vstupného (15,-Kč) se sotva zaplatí spotřebovaná elektřina, o dalších nákladech nemluvě. Karel se svého nápadu nezvdával, myšlenka výstavy v muzeu mne také oslovila, proto jsem mu přislíbil pomoc s přípravou výstavy. Nakonec jsme byli na výstavu ve třech, do party se přidal i Petr Vladyka.

Po novém roce se začalo blíže profilovat zaměření výstavy, vzhledem k velikosti výstavní plochy došlo k omezení exponátů pouze na lodní modely. Následovalo oslovení modelářů z našeho okolí s prosbou o zapůjčení modelů. Díky tomu jsme měli na výstavě modely od p. Adamce, F. Cerhy, J. Peška, I. Hořejšího a dalších modelářů. Výstava byla určena pro širokou veřejnost, prvotní cíl byl seznámit návštěvníky se vším kolem lodního modelářství. Proto došlo k doplnění modelů o další materiály související s naším koníčkem. Náhledli jsme do historie (staré časopisy, plánky, RC soupravy), seznámili se s domácí výrobou dílů lodních modelů, dovedli jsme jednotlivé modely zařadit do soutěžních kategorií a získali informace, jak si lze zasoutěžit s postaveným modelem.

Modely byly umístěny do skleněných vitrín, díky čemuž byly k vidění špičkové makety (Admirál Zavajko, Elen, MGB, SO1,USS Boxer,....) modely na parní pohon (Gina,La Mouette), plachetnice (Britania, Longtze,...) a další krásné modely.

Píši v minulém čase, ale pokud ještě nebyl 15. duben 2012, tak se přijďte na tu parádu podívat osobně ;-). Pokud jste výstavu nestihli, podívejte se na přiložené fotografie a třeba se uvidíme i na některé soutěži, či případné další výstavě.

Nakonec velký dík Karlovi za jeho realizaci nápadu, stejně tak Městskému muzeu v Čelákovicích za poskytnutí výstavní plochy včetně veškerého dostupného vybavení, které umožnilo bezpečně prezentovat vystavené modely a v neposlední řadě díky modelářům za zapůjčení modelů.


Postřeh z výstavy na stránkách Monaka:
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view.php?cisloclanku=2012030014&nazevclanku=z-vystavy-modelu-lodi-v-celakovicich-2012


Galerie:

Pohled na výstavu
Vložil: Matějka Petr

Záměr uspořádat v čelákovickém muzeu výstavu modelů jako prezentaci klubu, jak už napsal Petr, nevyšel.
Výstava dostala tedy novou náplň. Chtěli jsme široké veřejnosti přiblížit lodní modelářství nejen jako koníčka, náplň volného času, ale i jako technický sport, který je organizován na národní i mezinárodní úrovni. Nosnou částí výstavy jsou samozřejmě modely. Modely byly zvoleny od jednoduchých, pro začátečníky, až po kvalitní makety, doplněné parníky a historickou plachetnicí a sportovními plachetnicemi. Na tablech pak je popsána stručná historie lodního modelářství, popis jednotlivých kategorií, schéma soutěžního trojúhelníku s popisem, vše je doplněno pro názornost fotkami.
Na dalších třech tablech jsou fotky modelů třídy F2, DS a NSS. Na posledním tablu jsou stručné informace o skutečných lodích, jejichž modely byly vystaveny, také doplněné fotkami. Vše je ještě doplněno dnes již historickými časopisy, plánky a RC soupravami. Vše bylo domluveno a zajištěno. Vlastní instalace výstavy proběhla 22. a 23. března. V sobotu 24. března byla výstava otevřena.
Chci poděkovat Městskému muzeu v Čelákovicích, že nám umožnilo výstavu uspořádat v reprezentativním prostředí dle našich představ. Dále všem modelářům, kteří zapůjčili modely bez nároků na jakékoli náhrady případných nákladů. Nejvíc musím poděkovat Petrovi Matějkovi za grafickou realizaci všech mých nápadů, přípravu fotek, za zajištění modelů parníků Ivana Hořejšího a plachetnice Jaroslava Peška a dalších exponátů. Můj dík patří i Petrovi Vladykovi za zajištění modelů Mirky a Milana Adamcových a svých modelů. Byla to parádní spolupráce.
Vložil: Majer Karel

Pohled do návštěvní knihy,
všem děkujeme za pěkné vzkazy.
Vložil: Matějka Petr

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 115852