Zahájení seriálu NS 2012 aneb konec maketářů v Čechách

03.06.2012 | Autor článku: Majer Karel

Přečteno 1761x

Když v neděli 27. května po poledni skončila 1. a 2. seriálová soutěž, měl jsem dobrý pocit z příjemně prožitého prodlouženého víkendu v Bělči nad Orlicí. Přispělo k tomu pěkné počasí, příjemné prostředí Tábora J. A. Komenského, kde se soutěže konaly, ale i bezvadné organizační zajištění obou soutěží Klom Třebechovice pod Orebem. Nováček mezi pořadateli seriálových soutěží vše zvládl dle mého názoru na jedničku. Každý, kdo se umístil na medailovém místě, dostal kromě medaile a diplomu i malý, byť symbolický dárek, zlatí docela praktický a vítěz vítězů Roman Brychta velkou krabici s tiskárnou.

Vše bylo dokonalé, tak proč konec maketářů v Čechách? Jako nelze ovlivnit počasí, tak pořadatel nemůže ovlivnit účast soutěžících. V kategorii jezdičů F4A bylo 19 seniorů a 22 juniorů. Za to v kategorii F2B byly 2 makety, v F2C a F4C bylo po 3 maketách, v ostatních kategoriích to bylo lepší. Celkem jsem podle výsledkové listiny napočítal 30 bodovaných maket. Ještě bylo 8 plachetnic. Jako celek to není tak hrozné, ale při pohledu na jednotlivé kategorie to vypadá tak, jak je uvedeno v nadpisu. Většina zúčastěných modelů je na fotkách. Nový model měl pan Šesták, loď holandské pobřežní stráže Zeearend, opět postavená na velmi vysoké úrovni. Jinak to ostatně pan Šesták ani neumí. Lednický Petr Zbořil pěkně postavil pro F4C britský Vosper a Tomáš Hlach pro stejnou kategorii rovněž velice pěkně postavil německý S 100. Vosper je malý, místa v něm není nazbyt, ale schnellboot S 100 je už pořádná loď. Třetí do počtu byl PT 596 Milana Janoše.

Proč někteří modeláři nepřijeli? Těžko říci, možná dozvuky loňského seriálu, minimálně se to projevilo v kategorii F2C. Možná drahý benzín, dovolené nebo počáteční zmatky s ubytováním. Každopádně to bylo škoda, že mnozí další nepřijeli.

Aby nebylo vše tak dokonale dokonalé, byly tu určité drobnosti, které by mohly být vadou na kráse. Příjezdová cesta je vyšperkovaná 4 retardéry, téměř zamaskovanými. Po přejetí prvního jsem si pomyslel, že asi nebude co bodovat. Ale za to pořadatelé nemohli.

Startoviště pro kategorii F2 bylo jako na potvoru umístěno tak, že nám slunce svítilo po celý den do očí. Značně silný vítr foukal taky přímo proti nám, kolmo na přistávací dok. Přistání byla ve velké míře s dotykem.

Navíc bylo plato s přistávacím dokem umístěno v poměrně stísněném prostoru, z obou stran obklopeno vzrostlým rákosím. Naštěstí pravá strana, ze které se mi přistává lépe, poskytovala větší prostor. Přesto jsem si v první chvíli myslel, že to s modelem 125 cm dlouhým nelze vymanévrovat. Sám jsem se však vzápětí divil, jak to šlo. Zvládl to i obrovitý Scharnhorst.

Startoviště pro kategorie F4 bylo od našeho vlevo, vítr i slunce měli z boku. Ještě dále bylo startoviště plachetnic.

Tábor je otevřený, v těsném okolí je několik cyklostezek. V sobotu odpoledne bylo startoviště pro F2 obleženo diváky, i v neděli ráno jich bylo dost.

Časový plán pro kategorii F2B byl postaven tak, že páteční odpoledne a sobotní dopoledne bylo možné využít pro výlety po okolí. Tak jsme si udělali výlet na zámek v Častolovicích a na hrad Kunětická Hora, z kterého je nádherný výhled do kraje.

Co říci na závěr? Pro ty, které to zajímá, jsou výsledky na oficiálním webu KLOM ČR. Pořadateli patří dík, počasí se vydařilo. Nezaznamenal jsem žádné rozepře na platech. Tak zbývá jen doufat, že konec maketářů v Čechách ještě nenastal.
Galerie:
Vložil: Majer Karel

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 117647