Kolín 2012

17.07.2012 | Autor článku: Matějka Petr

Přečteno 1333x

Již potřetí nás klub lodních modelářů z Kolína v čele s Jardou Peškem pozval na závody maketových plachetnic. Jako tradičně se jel závod na místním písáku Sandberk. Kdo byl na předešlých ročnících ví, že poslední kilometry příjezdové cesty vydrží jen otrlý fanda modelů plachetnic. Proto jsme byli po celou dobu konání akce v místním jacht klubu převážně osamoceni.

Ač byl závod vypsán od páteční deváté hodiny, podstatná většina účastníků byla na místě od čtvrtečního poledne. Já dorazil s přítelkyní na setkání chvíli po poledni, po úvodních zdravicích jsem měl v plánu vyndat Alfu Romeo a využít volného odpoledne k trimu a testu plachet. Od Kristýny jsem se na vodu s Alfou nedostal, na takeláži i plachtách jsem provedl pár změn, tak bylo co zkoušet. Jenže se po poledni tlačila nad Kolín fronta špatného počasí, začalo pršet, teplota spadla, proto se dál debatovalo a na vodu se téměř nikdo nedostal. Proto se pokračovalo v povídání až do pozdních nočních hodin. Přeci jen jsme se viděli zase po delší době a bylo si co říct.

V pátek se počasí částečně umoudřilo, sice bylo pod mrakem a sporadicky spadlo pár kapek, což nebránilo k zahájení závodů. Přihlášeno bylo a přijelo něco kolem 30 modelů, ve srovnání s 8 modely na seriálové soutěži NSS je to moc pěkné číslo. Asi je někde „zakopaný pes“, teď ho jen najít a vykopat ;-). Jelikož bylo startujících opravdu požehnaně, jelo se systémem odděleného startu kategorie NSS-A a ostatních kategorií (tedy NSS-B, C, D dohromady). Foukal příjemný vítr, občas se silnějším nárazem, ale mě plně vyhovoval. Alfa jela parádně, občas jsem tedy zůstal stát v bezvětří, ale celkově parádní tři jízdy během pátku. Ostatní kategorie na tom byly podobně. Sobotní večer zpestřil Pepa Mrákota hrou na kytaru, pohoda setkání pokračovala nadále.

Na sobotu bylo předpovídáno lepší počasí – více sluníčka, i větru. Opravdu se tak stalo, bylo vcelku teplo, jen ten vítr zesílil v nárazech hodně nad 10 m/s. I to nás neodradilo dát modely na vodu a pokračovat v zápolení. Občas vítr přilepil modely téměř k hladině vody, jindy se postaral o kolizi modelů, prostě zábava :-). Kdo si tento silný vítr moc neužil, byl Jindra Culek. Do Kolína přivezl svůj trimaran. V silném sobotním větru skončil hned v první jízdě dnem vzhůru. Ani bych nečekal, jak se rychle model překlopil. Po této zkušenosti osadil na trimaran plachty do silného větru. Zprvu to vypadalo na výhru, jenže vítr si myslel své a tak poslal plachty trimaranu zase pod vodu. Rozběhla se záchranná akce. Na loď naskočil Ladouš, Jindra a Martin Lukeš. Povedlo se jim rychle dostat k modelu a ten vrátit zpět na vodu. Chvilku to vypadalo, že jej Jindra zvládne udržet na vodě, jenže po chvilce nám ukázal trimaran kýl potřetí. Záchranný tým se obrátil znova za trimaranem a v silném větru byl dost problém dostat jej na záchrannou loď. Na chvilku jsem sledoval dění jinde a při pohledu zpět na místo činu byl v záchranné lodi napasován Lulworth Ládi Folkmana. Při nárazu očesal celý čelen vč. kosatek. Loď se stala neřiditelnou, proto měl záchranný team co dělat. Jejich počínání nejlépe vystihnou fotky ve fotogalerii. I já měl v poslední rozjížďce co dělat, v silném větru se mi povolil napínák stěhu stěžně a ten se odporoučel na hladinu vody. Naštěstí se kolem mne vytvořil servisní team – přítelkyně Verča, Jitka s Jindrou a Pepa Mrákota, proto jsem zvládl nastoupit dál do závodu. Za spolupráci při opravě ještě jednou děkuji, byli jste lepší jak mechanici z F1 ;-).

Na neděli připadla jako již tradičně regata. Jenže Jarda Pešek se asi moc dobře vyspal, proto nám ji zpestřil esíčkem kolem startovních bójek. Zprvu to znělo šíleně, ale po odjetí regaty si myslím, že to bylo příjemné zpestření.
Po regatě se začalo balit a dostalo se na vyhlášení výsledků. K mé velké radosti jsem si vezl domů pohár a diplom za první místo!
Snad poslední novinkou byla účast tří žen v závodě – Lenka Mrákotová, Marcela Uherková a Eva. Marcelka je již ostřílený jachtař, Lenka se v prvním velkém závodě nenechala zahanbit a ukázala co v ní je. Eva se spíše trápila, bude to chtít ještě trénovat i vylepšit mechaniku na lodi.

Myslím že nás z Kolína odjížděla většina maximálně spokojených, prodloužený víkend jsme si užili jak se patří. Jardo, ještě jednou díky za vydařenou soutěž.
Galerie:
Vložil: Matějka Petr

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 116308