45. Jablonecká kotva a 41. Modrá stuha

09.09.2012 | Autor článku: Majer Karel

Přečteno 1441x

Obě tradiční soutěže se odehrály na sklonku léta, o víkendu 25. a 26. srpna, v režii KLoM Admirál na tradičním místě na Novoveském koupališti v Jablonci nad Nisou. Počasí bylo také přívětivé, v sobotu bylo slunečno. V neděli ráno zapršelo, ale pak se počasí umoudřilo a nakonec i sluníčko vysvitlo. I díky tomu to bylo příjemné modelářské setkání.

Sobota

Na zahájení soutěží jsem měl omluvenku od hlavního pořadatele Zdeňka Tomáška. Přijeli jsme asi v 10 hodin a na vodě byly již lodičky kat. F4 A. Areál byl doplněn nejnutnějším sociálním zařízením, cisternou s pitnou vodou. Pro doplnění příjemné atmosféry zde byl stánek s uzeninami, na rožni se pomalu opékalo a moc lákavě vonělo masíčko.

Podle tradičních časových rozvrhů bylo jasné, že makety pojedou až nakonec. Nebylo kam spěchat. Hlavní rozhodčí byl opět tradičně Ota Holan a další rozhodčí byl tentokrát Martin Karpatský. Na soutěže přijeli např. členové z Majáku Borovany, ve žlutých trikách silná sestava z Třebechovic pod Orebem, samozřejmě KloM Admirál, ale převážně plachetnice a další, ale přece jen se mi zdálo, že je nás méně něž loni.

Početné zastoupení měli tentokrát parníkáři. Pánové Kočí a Šrámek s Renowny, Darvaš, Voráček, paní Voráčková. Později přijel Ivan Hořejší, přivezl nejen model, ale i své dva roztomilé synky a samozřejmě manželku, jinak by si asi moc nezajezdil. Mladší synek více než modelům věnoval pozornost jedné z kaluží vody, do níž s radostí skákal.

Renowny obou pánů jsou nádherné, společně se chvíli proháněly po vodní hladině, byla to pastva pro oči. Ivan Hořejší staví modely jednodušší, spolehlivé a téměř vždy je má nějak oživené. Tentokrát nám kapitán a kormidelník v jedné osobě kynul rukou ze zádi lodi.

Na makety přišel čas až po obědě. V F2 jsme byli 4 senioři a 3 junioři. Mnoho nás opravdu nebylo Já jsem pokládal loď na vodu s vědomím, že ovládání není úplně v pořádku. Projevilo se to vzápětí, ovládání krajních motorů vypovědělo službu. První jízdu jsem absolvoval pouze na prostřední motor (je ovládán samostatně). Vše jakž takž šlo až do couvání. Po několika pokusech zůstala loď neovladatelná. Několik minut ji unášel vítr na hladině. Pak se zřejmě stal zázrak a ovládání prostředního motoru začalo fungovat. Další dvě jízdy už byly docela vydařené, jen rychlost lodi byla menší a couvání ne tak pohodové jako se dvěma šrouby.

Odpoledne, soutěžní jízdy už byly ukončeny, se Martin Karpatský pochlubil Melodií (Melodií od Modely, ale s laminátovým trupem) vybavenou „stříďákem“. Rychlost modelu byla úžasná, nejdříve z modelu v rychlosti odletěla nezajištěná střecha a skončila v hlubinách koupaliště. Vzápětí se ozval Martinův výkřik: „došly mi baterie“, což jsme my přihlížející moc nepochopili, protože Melodie se tak trochu nekontrolovatelně dál řítila v plné rychlosti po hladině. Opisovala jakési kruhy, v jednu chvíli málem narazila do trubkové konstrukce v koupališti. Pak se ale řítila přímo proti betonové zdi, která půlí koupaliště. V plné rychlosti do betonu narazila, kupodivu se neroztříštila, jak jsme očekávali, jen se odrazila zpět a z Melodie něco odlétlo. Melodii ten výchovný pohlavek asi přivedl k rozumu, Martin s ní pak už přistál. Trup kupodivu vydržel, jen se ulomil kus plastové paluby na přídi. Abych nezapomněl na plachetnice, bylo jich poměrně dost a dráhu měly vytýčenou v druhé části koupaliště, která pro ně není nijak ideální, ale statečně bojovaly na stísněném prostoru. Večer byly tradiční jízdy s osvětlením.

Neděle

Všechny nedělní jízdy se stihly v úplné pohodě odjet do oběda. Parníkáři již nebyli, tak vše mělo ještě rychlejší průběh. Opět jsem odjel všechny tři jízdy v nouzovém režimu, ale docela ušly. Asi v jednu hodinu byly vyhlášeny výsledky obou soutěží. Kromě diplomů, šampaňského nebo rychlých špuntů pro nezletilé dokázali organizátoři zajistit další věcné ceny v podobě skleniček, hrnečků a dalších podobných věciček ze skla nebo porcelánu. Byly toho dva plné stoly. Ač většina soutěžících byli kluci či pánové, vše bylo rychle rozebráno, nic nezbylo na další rok.
Galerie:
Vložil: Majer Karel

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 117647