Duchcov - závěr seriálu MiČR NS 2012

12.09.2012 | Autor článku: Majer Karel

Přečteno 1621x

Závěrečné soutěže 19. seriálu MiČR NS 2012 se ujal Klub lodních modelářů „Royal Dux“ Duchcov. Soutěž proběhla v sobotu 8. a v neděli 9. září. Zahájení soutěže bylo v duchu tradic klubu, nejdříve za zvuku slavnostních fanfár (měli jsme pocit, že přijde prezident) byla vztyčena vlajka klubu a po té při státní hymně státní vlajka. Pozvání přijala i starostka Duchova. Během slavnostních projevů pan Václav Vrba konstatoval, že počasí bude pěkné a skutečně bylo.

Hlavní rozhodčí byl opět Ota Holan. Startoviště byla tři, pro makety F2, F4 B, C a parníky, druhé pro nebodované F4 A a poslední pro plachetnice. Rybník Barbora, místo konání soutěže, je jen pár kroků od centra města, tak neustále přicházeli diváci. Prostor pro soutěžící byl ohrazen, diváci to bez problémů respektovali. Pro závěrečnou soutěž byly makety F2 B a F2 C sloučeny do jedné kategorie, i tak bylo jen 5 modelů. Trať byla postavena perfektně, vrcholová bójka přímo proti slunci a během jízd foukal ostrý vítr. Trochu problematický je přístup na plato. Barbora má šikmé betonové břehy, s větší lodí docela nepříjemné. Mimo beton ostrý lomový kámen, tak dobrý na poškození modelu.

V předchozím týdnu jsem se snažil odstranit problém s ovládáním krajních motorů, se kterým jsem se potýkal před 14 dny v Jablonci. Koupil jsem nové motory. Po instalaci se ukázalo, že to problém neřeší, jejich otáčky byly navíc značně rozdílné. Vše se zřejmě vyřešilo až výměnou modulu 2,4 GHz za klasickou „40“. Bylo po problémech, ale už jsem neměl čas ani chuť vracet původní motory. Během jízd jsem nezaznamenal žádnou závadu. Díky ostrému větru a jiným jízdním vlastnostem modelu byl problém, kde jinde než na vrcholu a v doku, ale i tak jízdy dopadly docela dobře.

V průběhu dopoledne jsem zaznamenal několik problémů s ovládáním modelů, a to i v případě ovládání na frekvenci 2,4 GHz.

Po obědě jezdily z maket parníky a makety F4 B a C, na dalších startovištích samozřejmě F4 A a plachetnice. Ty měly stanoviště na delší straně rybníka. V sobotním větru jim to pěkně plachtilo.

Parníky byly jen dva, pana Špinara a Jedličky. Tuším, že poslední jízda pana Špinara byla dramatická, vypadalo to na požár ve strojovně. Přistání bylo hodně rychlé. Po odstrojení lan a sejmutí nástavby vyšlehl v trupu plamínek. Hořelo nějaké těsnění. Myslím, že škoda nebyla žádná nebo jen zanedbatelná.

Po obou parnících přišly na řadu makety F4 B a C. S „pétečkem“ za náš klub soutěžil Milan Janoš. Byl to souboj bojových lodí, další byly 3 korvety třídy Flower, německý schnellboot a britský Vosper. Těmito jízdami soutěže maket skončily. V neděli bylo ještě dokončení v kategorii F4 A a regata plachetnic. Bylo ovšem totální bezvětří a plachetnice se pohybovaly jen v termice, no nuda.

Ve 13 hod. bylo vyhlášení výsledků 5. seriálové soutěže a celého seriálu. Bylo to zase s plnou parádou, stupně vítězů, medaile, diplomy, poháry, věcné ceny. Prostě KLM „Royal Dux“ Duchcov umí.

Pak už nastalo rozloučení mezi zúčastněnými s přáním, že se setkáme zase příští rok. Snad i v hojnějším počtu. Jednání o seriálu 2013 proběhla v sobotu večer a měli bychom se opět sejít příští rok na známých místech.

Vložil: Majer Karel

Udělal jsem si s rodinkou výlet do Duchcova na závěrečnou soutěž 19. seriálu MiČR NS 2012. Jel jsem jen jak divák, letos moc času nebylo. Tak jsem rád potkal některé známé osobnosti okolo lodí :-) Tak přikládám pár fotek.

Vložil: Matějka Josef