Jablonecká kotva a Modrá stuha 2013

22.09.2013 | Autor článku: Majer Karel

Přečteno 1242x

Na tyto dvě soutěže v závěru prázdnin jezdím pravidelně již několik let. Vždy je spojujeme s krátkou dovolenou na Jablonecku. V pátek odpoledne jsme se vraceli ze zámku Sychrov, cestu jsme měli přes Jablonec, tak jsem se chtěl zaregistrovat ještě v podvečer, abychom nemuseli v sobotu ráno spěchat. Krátce po 17. hodině jsme dorazili na místo konání soutěží, již zde byli první soutěžící, ale po organizátorech ani vidu ani slechu. Voda v koupališti byla zanesena vším možným včetně značného množství jablek. Dokonce tam plaval nějaký vor nebo paleta, srážka s tímto předmětem by modelu určitě neprospěla. Chvíli jsme čekali, asi v půl šesté se na příjezdové cestě objevila dodávka s reklamou na jistá bytová zařízení a za volantem byl modelář jezdící s plachetnicí s černými plachtami. Pak už to šlo jako na drátkách, všude najednou plno modelářů z pořádajícího klubu, začali vykládat potřebný materiál. Krátce jsme s nimi pozdravili, registrace ale zůstala až na sobotní ráno. Odjeli jsme za kopec zvaný Černá Studnice strávit večer a noc, abychom v sobotu ráno před 9. hodinou v poklidu dorazili na koupaliště. Soutěžící se ještě plynule registrovali. Každý soutěžící obdržel poukázku na občerstvení v hodnotě jednoho startovného. Většinou byla proměněna za kus dobrého masa ve stánku na koupališti.

Při pohledu na vodní hladinu bylo jasné, že Jablonečtí odvedli při čištění hladiny kus práce. Voda byla až na pár jablek čistá, zatím ji opanovaly kachny, ale to se brzo změnilo.

Soutěže zahájil pan Zdeněk Tomášek spolu s hlavním rozhodčím Otou Holanem. Počasí nám zatím přálo, sprchlo jen v noci, břehy stačily déšť vsáknout, tak bylo sucho. Na sobotní soutěži bylo soutěžících více než v neděli. Nejvíce soutěžících bylo tradičně v kategorii F 4A, makety jako celek (F 2A, B a F 4B, C) taky daly stejný počet jako F 4A. Jen největší lodě F 2C nebyly žádné. František Cerha nechává svého Boxera doma zahálet a soutěží s rybářským „prckem“ v F 2B. Žádné horké novinky nebyly, protože nová maketa se každý rok postavit nedá. Jediná nová maketa byla kanadská oceánografická loď Alaska, Jirky Biliny, ale ta měla premiéru na našem Memorial Cupu a pak na seriálovce v Jinolicích. Model byl předmětem zájmu Michala Černého z RC Revue, můžeme očekávat reportáž., asi v některém zimním vydání časopisu. Parníků bylo osm, z toho dva Renowny pánů Šrámka (trochu větší) a Kočího (s posádkou). Parníky jsou atraktivní, parní stroje jsou většinou vidět v otevřeném trupu a každého asi fascinují všechna ta různá hejblátka. Ivan Hořejší opět soutěžil se svým jednoduchým člunem s mávajícím kormidelníkem. Ač se to nezdá, je to značně rychlá loď. Ještě musím zmínit manželé Voráčkovi, jsou úžasní. Plachetnic bylo poskrovnu, jen někteří jablonečtí modeláři a Ladouš. Sobota byla velmi příjemná, hlavně díky slunečnému počasí, jízdy probíhaly pohodově. Bylo i dost diváků, kteří si udělali na koupaliště procházku. Přišli i nesoutěžící modeláři, škoda, že své modely nechali doma, jsou hodně dobré a určitě by oživily startovní pole. Za brandýský klub jsme se sešli čtyři, já, František Cerha, Petr Vladyka a Vlasta Hanzlík, docela početná sestava.

Večer byly tradiční noční jízdy, ale informace o nich poskytnout nemohu, protože probíhají bez mé účasti.

V neděli bylo soutěžících méně a taky bylo značně méně stupňů na teploměru. Kraťasy a tričko jsme vyměnili za dlouhé kalhoty, mikiny a bundy. Soutěžní jízdy probíhaly až do oběda. Nic výjimečného se nestalo, žádný utopený model, žádný zachraňují skok do vody. Vše proběhlo v relativním klidu. Asi ve 14. hodin bylo vyhlášení výsledků soutěže, sobotní soutěž měla své vyhlášení výsledků totiž v sobotu. Kromě diplomů byly i věcné ceny a za první místo byla odměnou kniha s lodní tématikou dle vlastního výběru. A tím skoro skončila další modelářská sezóna, ještě poslední seriálová soutěž opět v Jinolicích. Klub Admiral opět odvedl dobrou práci, neměl bych zapomenout na rozhodčí, bez nich by soutěž nebyla soutěží.
Galerie:
Vložil: Majer Karel

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 116304