Všemodelářská výstava v Jablonci nad Nisou 20. - 29. září 2013

01.10.2013 | Autor článku: Majer Karel

Přečteno 851x

Pro lodní modeláře je Jablonec nad Nisou nerozlučně spojen s klubem lodních modelářů Admiral. Klub pořádá veřejné soutěže, seriálové soutěže, soutěže plachetnic, v roce 2008 uspořádal úspěšné Mistrovství světa v kategorii C.

Letos uspořádal k 45. výročí svého vzniku modelářskou výstavu, spojenou s mezinárodní soutěží lodních modelů v kategorii C. Klub využívá možnosti, které Jablonec poskytuje, výstavu uspořádal opět v Eurocentru uprostřed města. Ve velkém sále Eurocentra pořadatelé v čele se Zdeňkem Tomáškem soustředili lodní modely.

Ale popořadě, ve vstupním sále byl tak trochu modelářský pel mel, dominantní byla plachetnice Jolie Brise s červenými plachtami, vedle asi metrový papírový raketoplán. Byly tu i ukázky modelářské historie. Když jsem tam byl v sobotu 21. září, tak si tam malé děti mohly postavit házedlo z papíru, myslím, že se tak prezentoval Dům dětí a mládeže Vikýř. U jiného stánku bylo možné zakoupit polský časopis Modelarstwo okretove s kvalitními stavebními plány. Neodolal jsem a zakoupil, dokonce se slevou. Jako vystavovatel jsem obdržel placku s logem výstavy a mohl jsem vejít do prostor Eurocentra. V dalším malém sálku byly vláčky, plastiky a RC auta. V dalším sálku byla RC letadla. Byla tu k vidění i zřejmě polomaketa Tempesta francouzského stíhače Pierra Clostermanna. Poslední byl tedy pro nás nejzajímavější velký sál, kde byly soustředěny modely lodí, hlavně kategorie F2, F4, NSS, C a parníky. Modely byly umístěny na stolech. Asi půl metru před stoly byla z každé strany páskou vymezena bezpečnostní zóna, aby se zabránilo dotyku a tím možného poškození vystavených modelů. Zdá se, že to bylo účinné. Samozřejmě, že modely byly pod stálým dohledem službukonajících modelářů.

Protože výstava byla spojená se soutěží v kategorii C, tak zde byly jak špičkové makety, tak i jednodušší modely i modely ze stavebnic. Očekával jsem, že zde budou i modely, které byly k vidění ve Vysokém Mýtě v roce 2011, ale z těch tu byly jen některé. Ale i tak bylo na co koukat.

Podle slov Zdeňka Tomáška byla návštěvnost dobrá, ale trochu zklamaný byl z malé účasti škol. Protože především pro děti a mládež byla výstava určena, aby ukázala, že vedle počítačů jsou i jiné alternativy využití volného času. Myslím, že svůj úkol v tomto směru splnila, jen v sobotu, kdy jsem tam byl, se to tam dětmi hemžilo, určitě se některé drápkem zachytí.

Výstava skončila v neděli 29. září úderem dvanácté hodiny. Na tuto dobu se tam scházeli vystavovatelé modelů. Modely mizely v přepravních bednách, ty zase v autech, sál se postupně vyprazdňoval.

Myslím, že klub Admiral touto akcí velmi úspěšně propagoval modelářství, zejména to naše lodní a patří mu za to dík.
Galerie:
Vložil: Majer Karel
Vložil: Majer Karel

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 117647