Zamykání vody v Nové Vsi

31.10.2013 | Autor článku: Majer Karel

Přečteno 992x

Stalo se tak v sobotu 19. října 2013. Martin Karpatský měl opět šťastnou ruku pří výběru termínu a ještě navíc posunul zahájení akce až na 10. hodinu, což bylo v tuto roční dobu velmi příjemné. I tak jsme vyjížděli do mlhy, která zahalovala celé Polabí, ale ta se posléze vytratila a vyloupl se příjemný slunečný podzimní den.

Příjemně nás překvapil i větší počet zúčastněných než zde bývá obvykle, zavítal třeba i Jirka Bilina z Železnice u Jičína.

Zamykání vody proběhlo jako soutěž na klasickém trojúhelníku, byly sice dodrženy kategorie, ale bez bodového hodnocení stavby, sčítaly se body za 3 jízdy. Hlavním rozhodčím byl tradičně Ota Holan.

Krátce po 10. hodině začaly první jízdy. Protože jsem na letní soutěži zde v Nové Vsi přišel o levou vrtuli na MGB, chtěl jsem co nejdříve model vyzkoušet na vodě s novými vrtulemi. Tak jsem byl druhý nebo třetí v pořadí, za mnou jel Milan Janoš. Nové vrtule jsem vyrobil s trochu menším stoupáním, než měly ty původní. To se samozřejmě projevilo na rychlosti, ale kupodivu i na ovladatelnosti. Rychlost byla na soutěžní ježdění víc než dostačující, ale ten efekt krásně zvednuté přídě při maximální rychlosti jako dříve takový nebyl. Jízda tedy probíhala celkem uspokojivě až k vrcholové bójce. Tam zřejmě fungoval nějaký místní Bermudský trojúhelník. Model se začal chovat víc než podivně, nechtěl se k vrcholové bójce přiblížit ve směru, který jsem mu tvrdošíjně vnucoval prostřednictvím RC soupravy. Bójku podjel, a to už s minimální rychlostí. Milan, který jel za mnou, měl taky nějaké problémy, ale nakonec vše zvládl. Mě bylo jasné, že to dál nepůjde, model byl naprosto neovladatelný. Vyslal jsem Martinovi signál SOS, aby mě MGB dotlačil ke břehu. Martin vyslal svého záchranáře, ten MGB úspěšně tlačil přes celý rybník ke břehu. Jenže asi 5 metrů od břehu záchranáři došly baterky, ze záchranáře se stal další zachraňovaný. Martin zapojil do akce model Ares, tím dotlačil značně většího a těžšího záchranáře ke břehu, dal mu novou baterku a pak už nebránilo nic tomu, aby i můj MGB byl konečně zachráněn. Příčinou ochromení MGB byl jakýsi igelitový sáček (snad od nějaké potraviny) namotaný na vrtuli. Jízda byla anulována a šel jsem na start znovu. Nicméně záchranář musel zasahovat ještě jednou, aby zachránil Falke a Jirkovi Bilinovi v jeho krásné maketě Alasky vyhořel regulátor. To snad byl všem problémům a katastrofám konec. V poledne jsme jízdy přerušily obědem a pak za opravdu pěkného počasí celou akci ukončili. Po vyhlášení výsledků a odměnění těch trochu úspěšnějších pěknými diplomy Martin symbolicky zamkl vodu.

Za zmínku stojí papírové modely, které předvedl jeden soutěžící. Jsou vyrobeny z papíru -lepenky asi 1 mm silné. Základem je klasická kostra, která je potahována pásky z tohoto materiálu, tedy dřevěné lišty jsou nahrazeny papírovými. Paluby a nástavby jsou vyráběny z téhož. Je ovšem nutné vše důkladně prosytit vodou ředitelnými barvami, vše lze pak i tmelit. Teprve při důkladnějším zkoumání lze odhalit, že je použita netradiční technologie. Vlečný říční člun, který tak byl vyroben, byl velmi pěkný a myslím, že se vyrovnal klasicky postaveným modelům.

Díky pěknému počasí se akce vydařila. Podle výsledkové listiny se zúčastnilo zamykání vody 21 soutěžících, v tom je započítán i tentokrát jen tříčlenný ladies team, sestavený z našich manželek, přítelkyň a dcer. Myslím, že je to velmi příjemná specialita zdejších soutěží.
Galerie:
Vložil: Majer Karel

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 117647