Krása a úskalí 3D tisku

14.04.2016 | Autor článku: Syrovátko Jiří

Přečteno 321x

Jsem tak trochu nadšenec do všech nových a zajímavých technologií. Je to už asi velmi hrubě 15 let, když jsem obdivoval práci Zdeňka Horského, a tak trochu zafilozofoval nad tou trochou leptaných dílů, které už tam tehdy měl, "jo, nejlepší by bylo to celé ve 3D nakreslit a ono by se to pak samo udělalo". Byl to tak trošku žert a rýpnutí do toho, že ty lepty jsou jen 2D a na model se nalepují, nebo se musí k sobě poskládat. Slovní spojení 3D tisk tehdy ani snad neexistovalo.

Nicméně teď už je doba někde jinde a ta moje slova se dají snadno realizovat. I když, přesto to není zas tak jednoduché. Pokud někdo stále neví co 3D tisk je, tak velmi stručně: součástka se nakreslí v nějakém 3D programu (ty už existují pár desítek let, nakreslit něco tedy není problém), následně ale třeba místo složitého obrábění na CNC frézkách, soustruzích atd., se nakreslená součástka vytváří vcelku z nějakého materiálu, nejčastěji po vrstvách. Princip je vzdáleně podobný tisku z inkoustové tiskárny, tady ale neleze ven inkoust, ale tištěný materiál. K 3D tisku se ale používají i jiné technologie, často třeba vypalování laserem, což je velmi přesné, na rozdíl od vytlačování materiálu přes termohlavici.

3D tisk je překvapivě také snadno dostupný prakticky komukoliv. Existují "levné" 3D tiskárny, existují i firmy, které se 3D tiskem profesionálně zabývají a součástky na objednávku vytisknou. Zatím to má přeci jen jedno jisté úskalí, a sice cenu. Není to nakonec až tak levné.

Řekněme ty úplně nejlevnější 3D tiskárny (do 1000,- EUR) určené laikům do domácností jsou cenově dostupné, tady ale je problém s detailním tiskem - kvalitou. 3D tiskárny o kategorii výš (2000-3000 EUR) jsou na tom lépe co se kvality týče, stále to ale pro detailní modelářské díly leckdy stačit nebude. Další potíže vyplývají z metody tisku, je to prakticky vždy vytlačování materiálu přes termohlavici na podložku. Z toho plyne omezení podoby dílů nebo nutnost dokreslovat podpůrné části, aby se materiál po vytlačení před zchladnutím nezhroutil. Spolu s pomalostí tisku a zkoušením a vylaďováním, může být tohle velmi frustrující. Další věcí je fakt, že tiskárna by neměla být vůbec v obytných místnostech, kvůli mikročásticím, které se při tisku uvolňují.

Na druhou stranu, pokud už nějakou součástku vyladím dostatečně dobře a budu toho potřebovat desítky nebo stovky kusů -balkóny výletních lodí jsou všechny stejné, např. :-), pak se to i finančně vyplatí víc, než použití komerční služby.

Pokud jde právě o ty komerční služby, ty jednoznačně vyhrávají kvalitou, možností výběru mnoha materiálů a jednoduchostí co se týče tisku a návrhu modelu (není nutné zabývat se problematikou podpůrných konstrukcí - tiskne se většinou vypalováním laserem, kde to není nutné). Jedinou vadou toho je cena, je to drahé. Větší počet dílů mi už může zaplatit levnou 3D tiskárnu, na které ovšem nedosáhnu oné kvality.

Jak se tedy dobrat k vlastnímu 3D tištěnému dílu?

1. Nakreslit díl ve 3D programu. Tohle je největší díl práce. Před tím už ale musím vědět, jak a kde díl budu tisknout, z jakého materiálu a znát limity 3D tisku a daného materiálu. Jde o minimální tloušťky stěn, vodorovných ploch, minimální otvory, maximální rozměry (dané 3D tiskárnou), minimální odstupy a pod. V případě komerční služby je to vše napsané na stránce k danému materiálu. Je taky dobré vědět, že komerční služby si většinou účtují cenu od objemu vytisknutého materiálu a proto se vyplatí všechny součástky kreslit "duté", a využívat na maximum všechny minima, co se týče tloušťky materiálu. Jak něco nakreslit ve 3D, to už je na jiný článek (pokud bude velký zájem, možná něco pro začátečníky sepíšu, sám v podstatě taky začínám)

2. nahrát díl na server komerční služby a provést kontrolu s ohledem na použitý materiál. To se děje v podstatě automaticky, dostanu po chvíli informaci, že díl je v pořádku a eventuálně seznam materiálů, pro které díl splňuje kritéria (minimální tloušťky stěn, maximální rozměry, apod.). Vypočítá se také cena, podle objemu a materiálu.

3. pak už stačí díl objednat k tisku a zaplatit :-)

Dole je fotogalerie dílů, které jsem pokusně nechal vytisknout na www.shapeways.com . Je to asi jedna z nejznámějších firem na 3D tisk, mají pobočku v Americe i v Evropě (tuším v Amsterdamu) a mají na výběr hodně různých materiálů, včetně Frosted Ultra Detail a Frosted Extreme Detail na nejjemnější díly, levnějšího Strong and Flexible Plastic nebo i různých kovů jako ocel nebo mosaz. Pro dámy je tu i zlato. Pro modeláře začátkem dubna 2016 přibyl i High Definition Acrylate, další materiál vhodný na velmi drobné detaily.

https://www.shapeways.com/materials
https://www.shapeways.com/shops/jsyrovat - moje díly na Shapeways
Galerie:
Vložil: Syrovátko Jiří

Copyright © 2010 - 2016 Petr Matějka | Administrace | Počet návštěv: 116308