Memorial cup 2016

24.05.2016 | Autor článku: Majer Karel

Přečteno 453x

Po loňské odmlce jsme letos uspořádali další ročník soutěže Memorial cup. Tentokrát to byl již 15. ročník. Datum bylo stanoveno na 30. dubna. Den předtím, v pátek 29. dubna, se odpoledne sešel realizační tým na Gradě, kde se soutěž konala již po páté. František Cerha přivezl u něho skladové soutěžní tratě, plata a další potřebné vybavení. Do sedmé hodiny byly postaveny 2 soutěžní tratě a usazena plata. Vše ostatní přišlo na své místo až v sobotu ráno. Potom už přijížděli první soutěžící. Postupně se zaregistrovali a v 9 hodin soutěž, vlastně soutěže, zahájil nový předseda klubu Jiří Vorlíček. Soutěží se o putovní pohár Jiřího Vorlíčka, Josefa Floriána, Zdeňka Horského a letos poprvé Petra Uzla. Na startovišti č. 2 pro třídu F 4A jsme hned po zahájení „odjeli“ soutěž Čelákovický triangl, kterou uspořádal MDDM v Čelákovicích společně naším klubem pro juniory, nečleny SMČ ve třídě F 4A. Záměr byl, aby si ve srovnatelných podmínkách mohli zasoutěžit členové modelářských kroužků, kteří se nemohou zúčastnit soutěží SMČR určité úrovně, pokud nejsou členy SMČR. Propozice byly rozeslány na domy dětí ve Středočeském kraji i v Praze, ale nepřihlásil se nikdo, kromě 5 dětí z kroužku MDDM v Čelákovicích. Některé jejich modely byly dohotoveny těsně před soutěží a pro všechny, až na jednoho, to byla soutěž úplně první a s modely většina trénovala jen chvilku před soutěží. Podařilo se to podstatné – dostat je z dílny od věčného stavění modelu k vodě, aby si zkusily model ovládat na soutěžní trati, která má i pro zkušené soutěžící stále určitá úskalí. Zpět k Memorial cupu – počasí nám úžasně přálo, azurové nebe, příjemných 18 ˚C, téměř bezvětří. V to jsme ještě před týdnem, kdy ráno mrzlo, ani nedoufali, ale předpověď počasí se každým dnem vylepšovala, až se neskutečné stalo skutečným. Hlavní rozhodčí byl Ota Holan, na startovišti č. 1 na regulérnost soutěže dohlíželi a úspěchy či neúspěchy soutěžících zaznamenávali rozhodčí Jan Červíček a Josef Čejka. Na startovišti č. 2 byli rozhodčí Ladislav Hanuška a Jan Čenkei. Ve třídě F 4A junior bylo nejvíce soutěžících, celkem 11, většina byla z KloM Admiral Jablonec nad Nisou. Ve stejné třídě, ale pro seniory, soutěžil s nejdelším modelem Robert Jurka. Model je dlouhý 245 cm a sestává se z tlačného remorkéru a nákladní „vany“. Model je postaven především pro soutěže v tug towingu, při zatáčení využívá nejen kormidla ale i motory. Je schopen se při své délce otočit prakticky na místě. Startoviště č. 1 bylo atraktivnější hlavně pro diváky, kterých bylo po celou dobu stále dost. Tady soutěžily bodované makety. Mezi nimi byl jediný parník Oty Křena. V této soutěži není třída DS, tedy modelů poháněných parním strojem, vypisována, tak soutěžil ve třídě F 2. Nesledovanějšími byly samozřejmě největší modely, ty jsou na vodě impozantní. Jiří Kupr soutěžil s modelem francouzského protiletadlového křižníku De Grasse, který je postaven v měřítku 1 : 100 a je dlouhý 2 metry. Ondra Vladyka přivezl model bitevní lodi USS Texas, také v měřítku 1 : 100, je dlouhý 160 cm. Model měl při jedné jízdě problémy a zůstal nehybný na hladině, ale ani tato nepříjemnost Ondrovi nezabránila, aby nezískal putovní pohár v Memorial cupu Zdeňka Horského za 1. místo. František Cerha soutěžil s maketou torpédoborce USS Kidd, také z 2. světové války. Model se ale nechoval jako jeho velký vzor, nereagoval na kormidlo tak, jak by měl. To se samozřejmě projevilo na jízdách a jejich bodovém hodnocení. František byl trochu zklamaný, ale už za několik dnů dostal model nové zvětšené kormidlo a stal se obratným, jak se na torpédoborec sluší. K dalším atraktivním modelům patřil remorkér Happy Hunter Zdeňka Křítka a Yorkshireman Standy Jakeše. Oproti šedi válečných lodí jsou barevnější. Happy Hunter je kanárkově žlutý a Yorkshireman má klasičtější zbarvení, černý trup a bílé nástavby. S krásně zpracovaným remorkérem Heros soutěžil Ladislav Hanuška. Při pohledu něj na nás úplně dýchne atmosféra 20. let minulého stolení, kdy byla skutečná loď postavena. Můj stíhač ponorek měl nejvyšší bodové hodnocení za stavbu, ale jízdy mě odsunuly na druhé místo za Ondru Vladyku. Doma jsem před soutěží několikrát prohlásil, že letos pohár nechci, tak se mi to splnilo. Soutěžní jízdy díky dvěma tratím končily po poledni. K žádným dramatickým okamžikům nedošlo, žádný model nebyl utopen, jak se občas na soutěžích stane. Zpracování výsledků pro nás provedl Standa Jakeš, s nímž jsme již takto spolupracovali loni při závěrečné seriálové soutěži Mistrovství České republiky sekce NS. Asi ve 14 hodin byly výsledky vyhlášeny za přítomnosti většiny soutěžících. Vždy totiž musí někteří neodkladně odjet domů, dokonce i ti, kteří se umístí na medailových místech. To postihlo i tuto soutěž, ale přítomným to určitě náladu nezkazilo. Po vyhlášení výsledků opět nastoupil realizační tým posílený dalšími členy klubu, který uvedl prostor soutěží do původního stavu, vše bylo složeno a odvezeno. Soutěž se povedla a to bylo pro náš klub po loňském, ne zrovna jednoduchém roce, důležité. Vítězové a držitelé putovních pohárů jsou Tomáš Jakeš v Memorial cupu Petra Uzla, Miroslav Šmejkal v Memorial cupu Josefa Floriana, Stanislav Jakeš v Memorial cupu Jiřího Vorlíčka, všichni tři z KloM Fregata Bakov nad Jizerou, a Ondra Vladyka v Memorial cupu Zdeňka Horského z pořádajícího klubu.

Vložil: Majer Karel

Vložil: Vladyka Petr

Vložil: Syrovátko Jiří